ЗУСТРІЧ ПРОСВІТИТЕЛІВ. У Києві пройшли Міжнародні Покровські читання

Головний місіонерський форум Української Православної Церкви розпочав свою роботу 29 жовтня у Київському інституті міжнародних відносин.

VI Покровські міжнародні місіонерсько-просвітницькі читання відкрив Керуючий справами УПЦ, ректор КДАіС митрополит Бориспільський і Броварський Антоній, який зачитав вітальне слово Предстоятеля УПЦ Митрополита Володимира. Потім владика представив власну доповідь «Майбутнє християнської педагогіки в суспільному просторі України». Митрополит Антоній почав свій виступ з питання: «Що очікує від нас українське суспільство у сфері освіти й виховання?». Відповідь на нього — найважливіше завдання Покровських читань. «Причиною глобальної економічної кризи світова преса називає дефіцит моралі. 
Альтернативою безпринципності сучасного суспільства має стати повернення до традиційних християнських моральних цінностей, — зазначив владика. — Зараз дуже важливо розвивати викладання предметів духов­но-морального спрямування в середній і вищій школі. Це дозволить говорити про формування громадянського суспільства нового зразка. Саме тут відбувається стихійна самореалізація і засвоєння класичних форм суспільної солідарності, що ґрунтуються на духов­них цінностях. Не на прагненні до вигоди, споживацтві, а на суспільних цінностях формуються зародки нового суспільства».
Представник Президента України у Верховній Раді Юрій Мірошниченко передав учасникам форуму вітання від Глави Держави Віктора Януковича та українського парламенту. Він підкреслив, що і політики зацікавлені у християнізації вітчизняної системи освіти. Чиновник заявив, що його міжфракційна група, очолювана Ганною Герман, підготувала 14 законопроектів у сфері морально-духов­них цінностей. Вони стосуються соціального статусу священнослужителів, відновлення майнових прав Церкви, права релігійних громад засновувати навчальні заклади, визнання державою дипломів і наукових ступенів духовних навчальних закладів тощо.
Учасників конференції привітав ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Леонід Губерський; єпископ Бобруйський і Биховський Серафим передав форуму вітання від митрополита Мінського і Слуцького Філарета. Були оголошені слова вітання міністра освіти і науки, молоді та спорту України Дмитра Табачника та голови КМДА Олександра Попова.
Цього року в Читаннях взяли участь понад 500 священнослужителів і педагогів з України, Росії, Білорусі, Польщі, Грузії та Великобританії. Конференцію традиційно проводить Синодальний відділ релігійної освіти, катехізації та місіонерства УПЦ. Організатори розповіли, що головна мета Читань — забезпечити зустріч педагогів, місіонерів і усіх тих, хто подвизається на ниві християнської освіти.
«Приїжджаю вже третій рік, — ділиться з нами завуч недільної школи храму на честь благовірних Петра і Февронії Муромських м. Запоріжжя Марина Підгородецька. — Дуже цікаво, отримую багато користі від спілкування з колегами. Сам дух Читань дає позитивний заряд на цілий рік, стимул до роботи і бажання вдосконалюватися. Крім цього, в секціях вивчається педагогічний досвід усіх регіонів України. На цих Читаннях я сподіваюся почерпнути щось нове для своєї роботи. Адже у педагога недільної школи має бути супермайстерність. Цього потрібно вчитися. За цим ми і приїжджаємо».
Другий день Читань проходив у Київському університеті імені Бориса Грінченка. Учасники конференції працювали в секціях за такими напрямами:
— вплив християнства на формування освітньої парадигми в Україні;
— духовно-культурні та сімейні цінності християнства в молодіжному середовищі;
— недільна школа — духов­ний фундамент майбутнього покоління;
— сучасна медицина і Православ’я;
— теологія і філософія християнства;
— психологія творчості і православна духовність;
— християнські духовно-моральні курси в системі шкільної та позашкільної освіти України: досвід і перспективи.
Керівник «Клубу знавців православної культури» з м. Комсомольська Полтавської області Олена Волкова на Читаннях уперше. Як новачку їй цікаві всі напрями роботи форуму. «Мені хотілося б відвідати всі секції і мати відео кожного з виступів», — розповіла вона.
Для когось приїзд на Покровські читання став сімейною традицією. Наприклад, Валерія Дацюк із Хмельницького разом з мамою відвідує конференцію вже втретє. «Раніше приїжджала за компанію з батьками. Була маленька й нічого не розуміла, а зараз мені цікаво, — розповіла вона. — Я працюю волонтером при Гуманітарно-педагогічній академії у Хмельницькому. Ми активно допомагаємо недільній школі, тому тут у мене практичний інтерес».
Київський психолог Світлана Бабарика не пропускає жодного форуму. Світлана вважає, що психологія повинна розвиватися нерозривно з бого­слов’ям. «Перші курси психології впроваджували в духовних семінаріях. Потрібно відновити досвід минулого, тим паче що підручники збереглися, — сказала вона. — Психологи вивчають особистість, особистість — це цінності, а цінності у нас православні».
Учасниця секції «Сучасна медицина і Православ’я», кандидат юридичних наук Елла Горян вважає, що участь у конференції допомагає знаходити однодумців, людей, православних за духом. «У науковому середовищі однодумців мало, — говорить вона. — Це пов’язано з атеїстичним вихованням і з тим, що юристи часто мислять сухими юридичними категоріями, які далекі від життя. На секції піднімалися питання гострі і спірні — біометрія, евтаназія, трансплантологія… Ставлення Церкви до цих новоявлених феноменів багато в чому визначає її образ в очах суспільства».
Конференція зібрала представників різних наукових напрямів. Учасниці секції «Теологія і філософія християнства» старшому науковому співробітнику Інституту філософії імені Григорія Сковороди НАН України Наталії Филиппенко конференція подобається тим, що тут розглядаються теми широкого спектру. «Виступають не тільки богослови, філософи, а й літературознавці, — зазначила фахівець. — Сьогодні ми стикнулися з тим, що біблійні сюжети часто трактуються літераторами в поверхневому сенсі. Наприклад, притчу про блудного сина розуміють як конфлікт поколінь. Тобто релігійний текст аналізують чисто літературними засобами». Це результат секуляризації культури, вважає вона.
На заключному пленарному засіданні Покровських читань, яке відбулося 31 жовтня у Київському університеті імені Бориса Грінченка, була прийнята підсумкова резолюція конференції. У документі учасники Читань звернулися до Президента України, Кабінету Міністрів та Міністерства освіти з проханням повернути до типових навчальних планів загальноосвітніх навчальних закладів II ступеня предмет «Етика».
Підводячи підсумки форуму, організатори та гості Читань висловили своє переконання в тому, що церковна місія в сучасному суспільстві повинна базуватися на тисячолітніх традиціях нашого народу, витоки яких дало Хрещення князя Володимира. На думку учасників конференції, головною особ­ливістю діяльності Церкви в сучасному світі має стати творче використання накопиченого в минулі роки досвіду та підвищення професіоналізму церковних місіонерів, фахівців з релігійної освіти, катехізації та соціального служіння.
Олег Карпенко, Надія Яремчук

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.