Єпископ Бородянський Варсонофій, голова парафіяльної ради і ключар Кафедрального собору УПЦ: «БОГ ВІДДАЄ КОЖНОМУ ЗА ТРУДИ: БЛАГОДІЙНИКУ — ЗА ДОПОМОГУ, БУДІВЕЛЬНИКУ — ЗА РОБОТУ, МОЛИТВЕНИКУ — ЗА МОЛИТВУ»

Віруючі УПЦ і громадськість столиці цікавляться будівництвом Кафедрального собору, що зводиться поблизу станції метро «Либідська». Вид на собор відкривається з бульвару Дружби народів, а також з автостради, що веде до автовокзалу. Побувавши на території споруджуваного об’єкта, дивуєшся масштабу будівництва, який видно по вже виконаним роботам — це і потужний фундамент, і надземна частина храмового комплексу з декількох поверхів.
В останній рік за будівництво відповідає вікарій Київської єпархії єпископ Бородянський Варсонофій. Ось що він розповів читачам «ЦПГ».

— Владико, хотілось би дізнатися передісторію будівництва такої грандіозної архітектурної споруди.
— Ще з часів раннього християнства відомо, що кожна автокефальна, автономна Церква мала свій кафедральний собор, центральне місце для богослужбових зібрань, так само як і кожен архієрей в окремій єпархії мав свій кафед­ральний собор. На жаль, на сьогодні склалася така ситуація, що Предстоятель Української Православної Церкви не має кафедрального собору.
Спочатку кафедральним собором була Десятинна церква, побудована на десятину ще за князя Володимира; надалі ним став Софійський собор, перетворений згодом на музей-заповідник.
До 1992 р. кафедральним був Володимирський собор. Наш Предстоятель Блаженніший Митрополит Володимир тимчасово використовував як кафедральний собор храм на честь преподобних Антонія і Феодосія Печерських (Трапезний храм), а також Успенський собор Києво-Печерської Лаври.

Усі ми, звичайно, розуміємо, що головний собор УПЦ має бути єдиним храмом, в якому проводитимуться як богослужіння, так і адміністративна діяльність. Ідея будівництва Кафедрального собору на честь Воскресіння Христового виник­ла 2007 р. У 2010 р. Митрополит Володимир заклав капсулу у фундамент собору, зведений на Залізничному шосе, а 24 липня 2013 р. освятив його нижній храм на честь апостола Андрія Первозванного і рівноапостольного князя Володимира. Однак цьому передувало його будівництво та облаштування, проведені в рекордні півтора місяця. Муляри, бетонярі, плиточники, електрики, вентиляційники, декоратори трудилися день і ніч, і результат радує тепер усіх, хто служить і молиться.
Благословення Предстоятеля на подальше проектування

— На якому етапі перебуває проект у цілому?
— У зв’язку зі складним економічним становищем у країні та з ряду інших причин будівництво було частково призупинено. Нас підвели партнери з будівельної організації, яка припинила своє існування. Генпроектувальник не надав і не встиг розробити робочої документації вище позначки +8,1 м, кілька років не проводив авторський нагляд за будівництвом, тому договірні відносини були розірвані, а фірма не змогла закінчити будівельні роботи.
Тепер роботи поновилися, проте не в такому високому темпі, як планувалося. Нова проектна організація — Український Державний проектний інститут «Укрміськбудпроект» (м. Харків) — здійснює коригування проекту. Ця проектна пропозиція перебуває на узгодженні, щоб потім представити її громадськості.
Єпископ Бородянський Варсонофій з парафіянами після Великоднього привітання
— Ваше Преосвященство, що найголовніше відбулося в будівництві за минулий рік?
— Торік, з Божою допомогою, було зведено нижній храм на честь апостола Андрія Первозванного і рівноапостольного князя Володимира. Освячений нашим Предстоятелем, він поклав початок церковної діяльності й усього Кафедрального собору. Крім того, відкрито новий вхід з боку станції метро «Либідська» та озера Глинка, придбано ікони та меблі для храму, облачення для священства, обладнано приміщення для соціального відділу, відкрито церковний магазин, продуктовий кіоск тощо.
Цього року ми збираємося встановити балки перекриття, а також залити перекриття на рівні +8,1 м, щоб тим самим захистити всі залізобетонні конструкції, зведені в попередні роки. Паралельно хочемо виконати консервацію нульового поверху, зробити насип керамзиту з уклоном для стоку води й по центру встановити хрест. Зараз проходять робочі наради з архітекторами та будівельниками, обговорюються технічні моменти і фронт робіт.

— Яка подальша перспектива будівництва?
— Ми плануємо перекриття центральної частини стилобату. Подальша перспектива будівництва залежатиме від готовності проектних робіт і, звичайно, фінансування цього об’єкта. Необхідно накопичити фінансовий ресурс і будівельні матеріали, щоб можна було оперативно зводити стіни храму.

Нарада служби замовника парафіяльної ради Кафедрального собору
 — Владико, розкажіть про діючу общину Кафедрального собору.
— На території Кафедрального собору діють дві общини. У 2008 р. Блаженніший Митрополит Володимир благословив і освятив дерев’яний храм на честь Усіх святих, з того часу виникла община цього храму. Також є община нижнього, Андріє-Володимирського храму. Дуже важливо відзначити, що в цьому новому храмі відбуваються «дитячі» Літургії за участю дитячих хорів, а також місіонерські навчальні Літургії з поясненням богослужбових моментів. Про все це, а також про інші новини церковного життя можна дізнатися на сайті собору — sobor.in.ua. Є Паломницький центр УПЦ; влаштовуються благодійні обіди для знедолених, інвалідів. Торік було створено видавництво собору. Також на його території працює Духовно-просвітницький центр УПЦ, який проводить місіонерську та просвітницьку діяльність: діти і дорослі мають можливість відвідувати недільну школу, гуртки, переглядати кінофільми церковно-місіонерського характеру, відвідувати лекції. У Центрі проходять регулярні виставки, концерти духовної та класичної музики, влаштовуються дитячі заходи, конкурси, бали, сімейні свята тощо. Про його діяльність уже знають десятки тисяч киян, він робить значний внесок у духовне й культурне життя столиці. З часом, коли закінчиться будівництво, колектив Духовно-просвітницького центру зможе зайняти більш просторі приміщення в самому соборі і вийти на ще вищий рівень своєї багатогранної роботи.

Бесіду вів Андрій Герман

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.