Як ми Біблію купували 1

Чи читаєте ви Святе Письмо? Якщо ні або вряди-годи, то ви багато втрачаєте. Ті, хто це зрозумів, прагнуть щоденно перечитувати Слово Боже, вивчати уривки з нього напам’ять і жити згідно зі Святим Письмом. Тож не дивно, що, повіривши в Бога та прийшовши до Церкви, християнин одразу ж береться за читання Біблії. Слава Богу, зараз є достатньо видань Святого Письма, проте на якому з них зупинити свій вибір?

За радянських часів Біблія була справжнім артефактом, мати який міг далеко не кожен. За період з 1950 по 1988 рік (майже за 40 років) видавничому відділу РПЦ дозволили випустити лише кілька видань Святого Письма загальним накладом трохи більше 200 000 примірників. Для населення СРСР, яке в 1989 році доходило до 300 мільйонів, це була крапля в морі.

Ситуація змінилася у 1988 році зі зміною релігійної політики радянської держави, що почалася святкуванням 1000‑річчя Хрещення Русі.

З того часу Біблію дедалі частіше можна було побачити в церковних крамницях (роздавали її, щоправда, безкоштовно протестанти, але про це в наступній частині нашої статті). Проте доступною віруючим вона стала, звичайно ж, не відразу.

“У 90‑ті роки багато молоді прийшло до Церкви, — розповідає Дмитро Васильєв, колишній парафіянин кафедрального собору м. Суми, — Для нас влаштували недільну школу та бібліотеку. Але кожен хотів мати свою особисту Біблію, а в соборі тоді її не продавали. Ми обшукали всі церковні прилавки й нічого не знайшли. Біблії продавалися тільки у протестантів, але не хотілося купувати свою головну книгу, видану якоюсь протестантської місією. Яким же було наше здивування, коли в одній із сектантських книгарень ми знайшли Біблію видання Московської Патріархії, причому як у великому, так і у малому форматах. Ми на радощах їх скупили, забезпечивши всю нашу недільну школу”.

Уявімо собі людину, яка в наш час вирішила придбати Святе Письмо для щоденного читання.

Отже, вона вирушає у подорож київськими книжковими крамницями. Оскільки час обмежений, а магазинів багато, вона відвідає тільки деякі з них, найбільші.

КНИГА У ПОДАРУНОК

Нещодавно в Голосіївській пустині відкрилася солідна книжкова крамниця. На полиці зі Святим Письмом знаходимо Новий Завіт, виданий Московським Стрітенським монастирем у 2008 р. Гарне видання з великим шрифтом. Є й прекрасне Євангеліє того ж видавництва, надруковане на щільному крейдованому папері у вигляді фотоальбому з чудовими фотографіями Святої Землі та іконами. Прекрасний наочний посібник, але текст на такому фоні читати важко, та й ціна — 1000 гривень — не всім по кишені.

У продажу є Новий Завіт кишенькового формату, видання Саратовської єпархії РПЦ. А Біблія знайшлася лише одна — видання Руського Біблійного товариства у подарунковому виконанні. Сама книга зроблена бездоганно. Тонкий, проте міцний папір з легкою жовтизною для комфортного читання, чіткий друк, навіть є виїмки-закладинки на полях, з назвами книг для зручного пошуку. У додатку містяться вказівки для церковних читань на весь рік. Приємне видання, читати одне задоволення, проте шкіряна обкладинка та подарункове оформлення зробило ціну Біблії малодоступною — 1000 гривень. Такі видання, швидше за все, чекають виняткових випадків купівлі — у подарунок. Знайдеться покупець і для них, а наш герой продовжив свій пошук.

ЯК НЕ треба видавати

Святе Письмо

Тут же на розкладці ми бачимо кілька непоказних книжок Нового Завіту краматорського видавництва “Тираж-51”, на титульній сторінці яких значиться “Спасо-Преображенський Мгарський монастир Полтавської єпархії”. Книги подібної якості за радянських часів можна було купити, напевно, лише у відділах знижених у ціні товарів. Безформна обкладинка і нечіткий шрифт, оформлення, як таке, практично відсутнє. Недбалий макет — в тексті можна знайти прогалини!

Це вже межує з блюзнірством щодо Слова Божого. Хіба можна так принижувати Святу Книгу? Такі книги не виправдовує навіть їхня невисока вартість. Відкриваємо одну з них і читаємо анотацію: “Багато й іншого створив Іісус; але, коли б написати про те докладно, то, думаю, і сам світ не вмістив би написаних книг”. Мало того, що не вказане місце, звідки взяті слова (Ін. 21: 25), але і взагалі не зрозуміло, чим керувалися видавці, наводячи її у своїй книзі, адже не в цьому суть Святого Письма…

Отже, відповідної книги тут немає. Йдемо у колись найбільший у Києві “Центр православної книги”, розташований при храмі в ім’я святителя Михаїла в Центральній клінічній лікарні. Тут вибір також невеликий. Є ті самі горе-видання Мгарського монастиря. Але — в наявності й непогано надруковані Євангеліє та Апостол кишенькового формату, видані Московським Свято-Тихонівським гуманітарним університетом у 2008 р. Книги недорогі й досить якісні, але ж ми шукаємо Біблію.

СВЯТЕ ПисЬМО

на всі випадки життя

Пошуки приводять нас у серце Києва — Печерську Лавру. Схоже, що нам потрібно було починати звідси. У тутешніх книжкових крамницях продаються Біблії власного видання — великого формату (розміром трохи менше А4) за 80 гривень і малого (майже А5) за 60. Ті ж книги, але у подарунковому варіанті і шкіряній палітурці коштуватимуть відповідно 1300 і 1000 гривень. У додатку до Біблії приємно здивував словничок. Якість шрифту та друку, звичайно ж, поступається виданню Московського Біблійного товариства, про яке ми розповідали раніше, проте видання цілком пристойне та практичне. Можна купувати.

Крім цього, у продажу є Новий Завіт видання Києво‑Печерської Лаври: кишенькового формату й у 2‑х томах з ілюстраціями.

Є також Новий Завіт кишенькового формату видання Стрітенського монастиря та московських видавництв “Дар” і “Благо”. Але є і Новий Завіт великого формату (А4), видання Видавничої ради РПЦ. Усі вони досить пристойні. Проте для більш об’єктивного уявлення про видання Біблії наш герой вирішив завітати ще й до книжкового магазину Товариства любителів православної літератури, що в торговому центрі “Квадрат” у переході на площі Слави. І тут, нарешті, ми побачили справжній асортимент видань Святого Письма, гідний Великої Книги. Наша радість подвоїлася, коли ми виявили тут прекрасну Біблію Московського Біблійного товариства в простому, але якісному виконанні і всього за 90 гривень!

Жодного порівняння з нею не витримує видання Почаївської Лаври, що стоїть поряд на полиці й аналогічне за ціною. Крім того, що це простий репринт Біблії, виданої Московською Патріархією у 1993 р., ще й якість його залишає бажати кращого.

Тут же представлений великий вибір Біблій середнього і кишенькового формату на будь-який смак, виданих Біблійним товариством, за ціною від 55 гривень, а у шкіряній обкладинці або чохлі — від 190 гривень. Такі книги зручно носити з собою та читати в дорозі. До речі, як потім виявилося, їх можна купити і в самому Українському Біблійному товаристві за адресою: вулиця Баумана, 18. Для студентів духовних шкіл і богословів, які бажають вивчати автентичний текст Святого Письма, магазин пропонує Новий Завіт давньогрецькою мовою (з паралельним текстом англійською мовою) за 180 гривень і Афінське видання 2003 р. за 160 гривень. Є й Септуагінта (древній переклад книг Старого Завіту давньогрецькою мовою) за 610 гривень.

Біблію ми знайшли, і наш герой може приступати до найкориснішого читання у своєму житті. Проте важливо пам’ятати, що Біблія — це книга Церкви, і вивчати її треба згідно з тлумаченням святих отців.

Однак на цьому ми не завершуємо порушену тему… Далі буде.

Олег Карпенко

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.