УЧЕНЬ ПРЕПОДОБНОГО СЕРГІЯ. Преподобний Никон, ігумен Радонезький (день пам’яті — 30 листопада за н. ст.)

Це був час, коли історія існування Свято-Троїцького монастиря (відомого сьогодні як Свято-Троїцька Сергієва Лавра) налічувала всього лише декілька років. В обитель, де послух ігумена ніс її преподоб­ний засновник, прийшов отрок на ім’я Никон. Зустрівшись із благочестивим хлопчиком, Сергій Радонезький не одразу прийняв його в число братії, а відправив на випробування до свого учня преподобного Афанасія Висоцького. Останній зволікав із рішенням про постриг Никона в чернецтво, проте юнак виявив наполегливість і був прийнятий у послушники, а потім пострижений в іноки.

Праведник постійно читав Святе Письмо, молився і працював. Під духовним керівництвом преподобного Афанасія святий перебував до свого повноліття, а потім був висвячений на священика й отримав благословення побачитися з аввою Сергієм. Зустрівшись із Никоном вдруге, преподобний весело глянув на нього і сказав: «Добре, що ти прийшов, чадо Никоне», і люб’язно прийняв його. З благословення ігумена праведник став служити братії, проводячи дні у трудах, а ночі у спілкуванні з Богом. Сергій Радонезький отримав про Никона особливе сповіщення з неба й відтоді зробив його своїм келійником і став часто ділитися з ним духовним досвідом. А за шість місяців до смерті, щоб поринути у безмовність, преподобний авва зробив праведника настоятелем обителі. Після смерті Радонезького чудотворця Никон намагався зберегти устої і традиції Сергієвого монастиря. Святий працював нарівні з братією. Згодом він став прагнути до безмовного життя, тому передав настоятельство преподобному Савві Сторожевському, а сам усамітнився в окремій келії. Через шість років, у 1400 р., Савва заснував нову обитель під Звенигородом. Тоді братія ублагала Никона знову прийняти ігуменський посох. Святий погодився, але не залишив і безмовності. Раз на тиждень він ішов у свою келію, щоб на самоті молитися Богу.
Коли на Русь вторглися орди хана Едигея, преподоб­ний Никон став старанно молити Господа про збереження дорученої йому обителі. Одного разу в тонкому сні йому явилися святителі Петро й Олексій Московські разом із преподобним Сергієм і сказали, щоб він не уболівав серцем за розореним монастирем, передбачивши майбутню славу та процвітання обителі. З благословення ігумена Никона братія залишила монастир, а повернувшись побачила на місці своїх подвигів лише згарище. Проте Никон не зневірився і зміг надихнути ченців на нові труди. Насамперед збудували храм в ім’я Живоначальної Трійці, який був освячений 1411 р. Потім праведник благословив будівництво нового кам’яного храму поряд із тим місцем, де був похований преподобний Сергій. У липні 1422 р., при облаштуванні фундаменту церкви, були знайдені нетлінні мощі засновника обителі. Святі останки ігумена всієї Русі помістили в раку й перенесли у дерев’яний Троїцький храм, що тоді знаходився на місці, де тепер стоїть лаврська церква на честь Зішестя Святого Духа. Коли будівництво кам’яного храму в ім’я Пресвятої Трійці закінчили, святий Никон із благоговінням переніс останки свого преподобного вчителя до місця їхнього спочинку. Церкву розписали кращі руські майстри того часу: ченці Андрій (Рубльов) і Даниїл (Чорний). Саме тоді преподобний Андрій і написав знамениту ікону Живоначальної Трійці.
Після довгих праць з облаштування обителі Никон став готуватися до переходу у вічність. Праведник знав день своєї смерті — 17 листопада 1426 р., а також місце майбутнього спочинку своїх останків — поряд із преподобним учителем. Прикликавши братію, святий дав своє благословення та останні настанови. Причастившись Христових Таїн, преподобний Никон перехрестився і вимовив: «Піди, душа моя, туди, де тобі уготовано перебувати, піди з радістю: Христос кличе тебе».
1547 р. третій ігумен в історії Свято-Троїцької Сергієвої Лаври був причислений до лику святих.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.