ТОЙ, ЯКИЙ ПІДКОРИВ ПЛОТЬ ДУХУ. Святий Іоанн IV посник, патріарх Константинопольський (день пам’яті — 12 вересня за н. ст.)

__iv____20120911_1526270123Суворий постувальник і аскет, Константинопольський патріарх Іоанн IV запам’ятався не лише як видатний предстоятель Церкви Нового Рима, але ще і як автор ряду богословських творів, зокрема «Про покаяння», «Про лжепророків та вчителів», «Про сповідь». В останній роботі святитель, розмірковуючи про священицьку практику прийняття сповіді, наполягав на спрощенні ряду суворих правил щодо єпітимій.

Патріарх Іоанн був обраний на Константинопольську кафедру в 582 р. за пропозицією імператора Тиверія I, який високо цінував благочестя і безкорисливість святителя. До прийняття патріаршого сану праведник тривалий час служив дияконом. За часів правління імператора Юстина II (565–578) він був включений до складу кліру собору Святої Софії та патріаршого відомства у Константинополі. А при патріархові Іоанні III Схоластику (565–577) праведник обіймав посаду сакелларія, тобто голови патріаршої скарбниці.

До нас дійшло небагато відомостей, що розкривають особливості служіння святителя Іоанна. Сучасники запам’ятали його як суворого аскета, який своїми подвигами зміг підкорити плоть духу, а заразом як просту, ввічливу у спілкуванні людину.

У 582 р. святитель коронував імператора Маврикія на царство і благословив його шлюб. А через вісім років коронував сина імператорського подружжя — Феодосія як співправителя і спадкоємця.

У 590–591 рр., під час військово-політичних успіхів ромеїв на Близькому Сході, а також внутрішньої нестабільності в сусідній Персії, святитель висловився проти початку військових дій у Месопотамії з метою поновлення на престолі шаха Хосрова II, оскільки вважав, що це не принесе позитивних результатів Візантії.

Дещо раніше, у 588 р., патріарх Іоанн посник зібрав у Константинополі Помісний собор, на якому, серед інших рішень, було затверджено офіційний титул патріарха Нового Рима — «Вселенський» (хоча на практиці він використовувався досить давно). Відомо, що наступник святителя Іоанна, патріарх Киріак (596–606), під час свого служіння вже використовував новий патріарший титул.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.