«СВІТЛИЙ СЛОВА ГЛАС». Собор Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна (день пам’яті — 20 січня за н. ст.)

Велич його служіння можна порівняти із вранішньою зорею, яка стала світити на небосхилі яскравіше за решту зірок, віщуючи ранок благодатного дня. Найшанованіший святий після Пресвятої Діви Марії — пророк і Предтеча Господній Іоанн. Скрізь, де тільки є привід говорити про Євангеліє, згадується і він — вірний послушник Божої волі та свідок Його величі.

Із біографії пророка примітним моментом є факт його спорідненості з Христом, тому що Іоанн був сином священика Захарії (з роду Аарона) і праведної Єлисавети (з роду царя Давида), яка доводилася двоюрідною сестрою Пресвятій Богородиці. Батьки праведника жили на південь від Єрусалима — біля м. Хеврон. Доживши до похилого віку, Захарія і Єлисавета залишалися бездітними. Про народження сина Захарія дізнався від самого Архангела Гавриїла, який явився йому в храмі під час богослужіння.
Коли Іоанн був ще немовлям, над ним нависла загроза загинути від меча солдатів царя Ірода. Правитель знищував усіх хлопчиків віком до двох років у Віфлеємі та його околицях, щоб позбавитися, таким чином,  народженого Богонемовляти Христа. Праведний Захарія не видав місця, де ховалася Єлисавета із сином, і був убитий між храмом і жертовником. Мати пророка забрала його в пустелю і там через деякий час померла. До свого виходу на служіння святий Іоанн жив у дикій пустелі, ведучи аскетичний спосіб життя. Його їжею були дикий мед і акриди (рід сарани). Він носив грубий одяг, підперезаний шкіряним поясом. Коли Іоанну виповнилось 30 років, Бог покликав його на служіння Своєму народові. Підкоряючись Його волі, пророк прийшов до р. Йордан, куди перед святом очищення приходило безліч людей, щоб звершити обряд релігійного обмивання. Там Іоанн і звернувся до євреїв із проповіддю покаяння, закликаючи бого­обраний народ до очищення своїх сердець перед прийняттям істин Євангелія від грядущого Месії. На знак внутрішнього очищення людини Іоанн звершував над нею обряд хрещення в Йордані. Цей обряд був прообразом Таїнства Хрещення у Християнській Церкві. Кульмінацією служіння пророка було звершення ним обряду хрещення над Іісусом Христом. Тоді ж він став свідком чудесного одкровення про троїчність Бога. Іоанн побачив, як Дух Святий зійшов у вигляді голуба на Спасителя, і в той самий час почув голос Бога Отця з неба: Це є Син Мій Улюб­лений (Мф. 3: 17). Отримавши одкровення про Іісуса Христа, пророк Іоанн почав свідчити про Нього: ось Агнець Божий, Котрий бере на Себе гріхи світу (Ін. 1: 29).
Після хрещення Спасителя праведник продовжив своє служіння Істині, ставши викривачем усякої неправди у світі. Так, він викрив царя Ірода Антипу, який став коханцем Іродіади, дружини свого рідного брата Филипа, залишивши власну дружину — доньку аравійського царя Арефи. Реакція Ірода не змусила себе довго чекати: праведник опинився за ґратами. Під час святкування свого дня народження цар Ірод був настільки вражений красою танцю дочки Іродіади Соломії, що, зворушений, пообіцяв їй усе, чого тільки та не побажає. Навчена матір’ю, вона попросила голову Іоанна Хрестителя. Ірод зі скорботою наказав виконати її прохання, оскільки шанував Іоанна як пророка. Тіло святого Хрестителя Господнього було поховане у м. Севастії, недалеко від могили пророка Єлисея. Про високе життя і подвиги Іоанна Предтечі засвідчив Сам Спаситель: з народжених жінками не було більшого за Іоанна Хрестителя (Мф. 11: 11). Десниця цього найбільшого Божого угодника нині зберігається в Чорногорії, в Богородицькому монастирі м. Цетіньє.
Підготував Андрій Гор

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.