РЕЛІГІЯ В УКРАЇНІ–2012: ЦИФРИ І ФАКТИ

Міністерство культури України опублікувало щорічний інформаційний «Звіт про мережу церков і релігійних організацій в Україні» за 2012 р. Згідно з офіційною статистикою, в нашій країні діють релігійні організації 55 віросповідних напрямів.

Українська Православна Церква є найбільшим релігійним об’єднан­ням. Кількість діючих громад УПЦ — 12 574. Найбільша кількість парафій Української Православної Церкви у Хмельницькій, Вінницькій, Донецькій та Київській областях. Найменше парафій УПЦ на Львівщині (65)
та в Івано-Франківській області (35).
УПЦ КП налічує 4553 громади (найбільше у Львівській області); УАПЦ має 1205 громад (найбільше у Львівській та  Тернопільській областях); Українська Греко-Католицька Церква — 3736 громад (найбільше на Львівщині, Тернопільщині, Івано-Франківщині); Римсько-Католицька Церква — 925 (найбільше у Львівській, Хмельницькій і Житомирській областях).
Всеукраїнський союз об’єд­нань євангельських християн-баптистів має 2583 громади (найбільше на Черкащині, у Хмельницькій і Київській областях); Всеукраїнський союз церков християн віри єван­гельської-п’ятидесятників — 1643 громади (найбільше у Рівненській та Волинській областях); Українська уніонна конференція церкви адвентистів сьомого дня — 1061 громада (найбільше у Вінницькій та Чернівецькій областях); релігійні організації свідків Єгови в Україні представлені 1090 громадами (найбільше у Закарпатській та Донецькій областях).
Згідно зі звітом Мінкультури, у 21-й із 24-х областей країни серед релігійних організацій домінує УПЦ. У трьох областях — Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській — УГКЦ.
В Україні 31 313 священно­служителів, з яких 10 187 — священнослужителі УПЦ.
Наприкінці 2010 р. Інститут соціології Національної академії наук України на замовлення Центру системного аналізу та прогнозування провів соціологічне дослідження на тему «Релігія в Україні: конфесії, відносини, віруючі». Згідно з даними опитування, 46 % жителів України вважають себе членами Української Православної Церкви. Менш як чверть (22 %) українців відносять себе до УПЦ КП. Майже 10 % жителів України — греко-католики, близько 3 % — протестанти, по 2 % — католики і мусульмани. До УАПЦ належить 1 % жителів країни, менше 1 % — члени нетрадиційних релігійних рухів. 13 % респондентів оголосили себе віруючими, але вагалися з відповіддю, до якої релігії вони належать.
На питання «Чи вважаєте Ви себе віруючим?» позитивно відповіли 78 % опитаних. Невіруючими себе вважають 16 %, важко відповісти 6 %.
Найбільше віруючих людей (96 %) проживає у західних областях України. На сході країни питома вага віруючих серед усього населення складає 71 %, у центрі — 73 % і на півдні — 78 %. Найменше віруючих серед жителів Києва — 69 %, найбільше — серед сільських жителів — 84 %. Віруючих більше серед жінок — 86 %, серед чоловіків — 67 %.
Протягом останніх десяти років Церква в Україні незмінно користується найвищим рівнем довіри серед населення. Згідно зі статистичним дослідженням, що його проводив Центр Разумкова у березні 2013 р., повністю або частково Церкві довіряють 63,8 % опитаних, при цьому швидше не довіряють або зовсім не довіряють 26,2 %.
Цікаве дослідження релігійності провела газета «Аргументи і факти. Україна». Видання склало релігійну карту Збройних сил України. 77,4 % українських військових вірять у Бога — це близько 142,5 тис. осіб. Такі дані опитування особового складу, яке провело Міністерство оборони України. Найбільш набожними в українській армії виявилися льотчики — 82,6 % віруючих. За даними дослідження, атеїстами себе називають 3,8 % військовослужбовців (6,9 тис. осіб).

Олег Карпенко
КОМЕНТАР
ЄПИСКОП БРОВАРСЬКИЙ ФЕОДОСІЙ, ВІКАРІЙ КИЇВСЬКОЇ ЄПАРХІЇ:
«НЕВТОМНО ПРОПОВІДУВАТИ ПРО ХРИСТА І ЙОГО ЦЕРКВУ»

Цифри офіційної статистики говорять про те, що Українська Православна Церква продовжує бути найчисленнішою релігійною організацією нашої країни. Важливо, що з УПЦ себе ідентифікують в основ­ному практикуючі християни України. Практикуючі — це ті, у кого віра визначає їхній спосіб мислення і життя, а не просто сприймається на рівні традицій. Адже саме ці люди утворюють церковні общини й будують храми, на яких базується статистика.

Думаю, що лише за цими цифрами і можна робити більш-менш правильні висновки. На відміну від тих же соцопитувань. Річ у тім, що про реальний стан тієї чи іншої конфесії потрібно судити не за «опитуваннями на вулиці», учасники яких часто не знають, якою рукою перехреститися, а за кількістю парафій і монастирів, що складають ту або іншу конфесію.
Чи є ресурс збільшення кількості релігійних общин УПЦ? Вважаю, є. Але, може, не такий потужний, як у 1990-ті або навіть на початку 2000-х років. Ми бачимо, що останні п’ять років тенденція збільшення кількості общин стихала. Насамперед це пов’язано з тим, що практично у кожному більш-менш великому населеному пункті України православними общинами вже відновлено або побудовано нові храми; час духовного голоду пострадянського періоду, коли активно реєструвалися нові общини, вже минув. Також, і це сумно, в нашому суспільстві дедалі переважають секулярні настрої. Чимало наших співвітчизників можуть говорити про свою віру, але щось зробити згідно з цією вірою вони не хочуть: ні в житті особистому, ні в житті суспільному.
Що потрібно робити, щоб віруючих стало більше? — Більше про це молитися Богу, з більшою любов’ю ставитися один до одного й до всіх оточуючих, невтомно проповідувати про Христа і Його Церкву.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.