«ПЛОТСЬКІ МУДРУВАННЯ УМЕРТВИВ». Преподобний Варлаам Хутинський (день пам’яті — 20 червня за н. ст.)

Після смерті праведника ті, хто звертався до нього в молитвах по допомогу і прикладався до його мощей, отримували зцілення від сліпоти, прокази, позбавлення від нападів духів злоби. Ще за життя преподоб­ний Варлаам Хутинський, Новгородський чудотворець, уславився тим, що воскрешав мертвих. Відомий він був і своєю прозорливістю. Так, одного разу, спілкуючись із Новгородським архієпископом Григорієм, святий попередив владику, що наступного разу приїде до нього у п’ятницю під час першого тижня Петрового посту на санях. Коли ж настала п’ятниця, то преподоб­ний Варлаам дійсно приїхав до Новгорода на санях, бо, на подив усіх, того дня вдарив мороз і випав глибокий сніг. Приїхавши у місто, праведник розтлумачив незвичайне явище як милість Божу, оскільки мороз уразив черв’яків у корінні жита, а сніг, розтанувши наступного дня, пом’якшив висохлий ґрунт.


Преподобний Варлаам (у миру — Олексій), який народився у Великому Новгороді, отримав гарну освіту й дуже рано виявив палке бажання догодити Богу. Батько й мати праведника намагалися пом’якшити суворість посту, що його узяв на себе їхній син, проте Олексій з лагідністю наводив їм приклади зі Святого Письма і житій святих.

Після смерті батьків праведник роздав майно, яке дісталося йому в спадок, бідним і пішов у монастир. Через деякий час він зайнявся пошуком місця для безмовного пустельницького життя. Відійшовши від Новгорода на північ, він опинився біля пагорба під назвою Хутинь (хутинь, худинь — нехороше місце, де мешкала нечиста сила), який колись служив місцем для жертвоприношень ідолам. Підійшовши до нього ближче, Варлаам побачив божественний промінь, що осяяв пагорб. Святий вирішив, що таким чином Господь вказує йому місце його майбутнього служіння, і побудував на пагорбі невелику келію. Щоб відганяти від себе бісів, преподобний щоночі не спав, озброївшись молитвою і хресним знаменням.
Про подвиги святого Варлаама дізналися жителі Новгорода. Навколо подвижника зібралася община, яка стала монастирем. До нас дійшли деякі повчання святого. Одного разу він звернувся до братії з такими словами: «Діти мої! Остерігайтеся різних пороків: заздрості, наклепу, гніву, брехні, хабарництва, упередженого суду; залиште неправдиву присягу, утримуйтеся від блуду, особливо майте смиренність і любов — матір усього доброго. Виконайте це, щоб не позбутися вічних благ, обіцяних Господом усім праведним. Уникайте вічної муки постом, молитвою і добрими справами, нічною молитвою і щоденною працею».
Головним храмом обителі Варлаама Хутинського стала дерев’яна церква на честь Преображення Господнього. В останній рік життя преподобного на її місці був побудований вже кам’яний храм. Освячувати його приїхав Новгородський архієпископ святитель Гавриїл, який звів Варлаама у сан ігумена.
Праведник помер 1192 р. Його мощі було знайдено нетлінними у середині XV ст. Саме тоді преподобний Варлаам Хутинський був зарахований до лику святих.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.