Перший єпископ Єрусалима. Святий апостол Яків, брат Господній (день пам’яті — 5 листопада за н. ст.)

Святий апостол Яків не подорожував країнами з проповіддю, як інші Христові апостоли, не перетинав греко-римський світ з півдня на північ і з заходу на схід, його голосу не чули народи віддалених місць планети… Якову належало служіння в місті, де зовсім недавно розіп’яли Іісуса Христа. Воскреслий Господь Сам явився йому і поставив єпископом Єрусалимської Церкви. Оскільки апостол був сином Іосифа Обручника від першого шлюбу, Євангеліє називає його братом Господнім.
Єрусалим ще пам’ятав чудеса Спасителя, Його Божественні слова про те, що наблизилось Царство Небесне, і було живим ще те покоління, яке оскаженіло кричало «Розпни, розпни Його!..».
Апостол Яків був суворим аскетом: не пив вина, не споживав м’яса, носив лляний одяг. Часто праведника можна було побачити у храмі за уклінною молитвою. Його рішення були сповнені мудрості та розсудливості і викликали повагу не лише християн, але й іудеїв, які називали Якова опорою народу і праведником. Багато євреїв наверталися до Церкви завдяки одній лише довірі до святого. Про успіхи християнської проповіді в Єрусалимі не забарилися згадати і пресвітери, що спілкувалися з апостолом Павлом, який приїхав до Якова під час своєї останньої подорожі. «Бачиш, брате, — казали вони, — скільки тисяч вірних іудеїв, і всі вони ревнителі закону».
Як глава Єрусалимської Церкви праведник головував на Апостольському Соборі в Єрусалимі в 51 р. Його слово було вирішальним і пропозиція, яку він зробив, стала резолюцією всього Собору.
Апостол ніс послух глави Єрусалимської Церкви 30 років. За цей час він поширив і затвердив святу віру не тільки в місті, а й у всій Палестині.
У 62 р. відбулася чергова зміна прокураторів. Час, коли попередній представник римської влади вже залишив місто, а новий ще не прибув до Єрусалима, був визнаний іудейськими начальниками як вдалий для того, щоб схилити Якова на свій бік або фізично його знищити. При великому зібранні народу праведника звели на портик храму і після декількох лицемірних слів зі зневагою запитали: «Скажи нам про Розіп’ятого?» — «Ви питаєте мене про Іісуса? — Голосно сказав Яків. — Він сидить на Небесах одесную Всевишньої сили і знову прийде на хмарах небесних». У натовпі виявилося чимало християн, які радісно вигукнули: «Осанна Синові Давидовому!». Через мить багато з них уже прийняли мученицьку смерть, як і апостол Яків, якого скинули вниз. Праведник ще знайшов у собі сили встати на коліна і просити Господа про помилування своїх катів. Смертельного удару по голові завдав святому якийсь сукнороб.
Мине ще трохи часу, і Єрусалим впаде під натиском римських легіонерів. Серед причин лиха історик Іосиф Флавій назве і вбивство євреями праведного Якова.
Святий апостол відомий як автор Соборного послання і упорядник найдавнішого чину Божественної літургії.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.