ПАСКА І КУЛІЧ

«Яке символічне значення великоднього куліча і сирної паски?»
Олена
Згідно зі Святим Письмом і Переданням Церкви, Господь Іісус Христос після Свого Воскресіння являвся апостолам під час їхніх трапез. Тому місце посередині за трапезою у них залишалося не зайнятим, а серед столу лежав призначений Господу хліб.

Звідси з’явилася традиція у свято Воскресіння залишати у храмі хліб (грецькою «артос»). Його клали на особливому столі, як це робили апостоли. Протягом усієї Світлої седмиці артос обносять під час хресних ходів навколо храму, а в суботу після благословення роздають віруючим.
Оскільки сім’я є малою Церквою, то з часом виник звичай мати артос вдома. Ним став куліч (від грец. kollikion — круглий хліб) — високий, циліндричної форми хліб із здобного тіста. Слово це увійшло в європейські мови: kulich (ісп.), koulitch (фр.).
Куліч, або паска, за пасхальною трапезою нагадує нам про воскреслого Христа, Його невидиму присутність серед учнів і послідовників.
Також своєю формою куліч нагадує Голгофу, на якій відбулося спасіння всього людства від тотальної влади гріха та смерті.
Сирна паска (у Требнику — «млеко огустевшее», тобто м’який сир) має форму усіченої піраміди й символізує гроб, у якому відбулося найвеличніше чудо Воскресіння. Тому зверху пасочниці (форми) повинні бути літери «ХВ», що означають вітання «Христос воскрес!». На бічних сторонах за традицією робляться зображення хреста, списа, тростини, а також паростків і квітів, що символізують страждання та воскресіння Господа нашого Іісуса Христа.
За матеріалами сайта pravmir.ru

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.