reabilitacija_

Методичні рекомендації щодо організації товариства тверезості на парафії

Проблема пияцтва — проблема духовна. Церковне Передання говорить про те, що залежність людини від алкоголю — це дія в ній пристрасті винопиття. Тверезість — природний стан людини, і наше завдання — повернути цю Богом дану нам тверезість. Як можна це зробити? Часто люди, які вважають себе православними, проcять допомогти їм позбавитися пияцтва. Але коли мова заходить про духовні засоби боротьби із пристрастю — покаяння, молитву та особисту ревність, то дехто, не розуміючи цього, виявляється не готовим, та й не вбачає в цьому потреби. Більшість із них, усвідомлюючи гостроту проблеми й необхідність дій, шукають усіляких засобів, які виключають особисту працю та зусилля самої людини для позбавлення від згубного потягу. Однак ліків від пристрасті не існує. Аби щось змінити на краще у своєму житті, потрібні зусилля, самоспонукання, робота над собою. Але якщо людина не трудиться над тим, щоб бути кращою, вона ставатиме дедалі гіршою.
Перемога над пристрастю можлива тільки через зцілення душі. До кожної людини звертається Господь: прийдіть до Мене всі струджені і обтяжені, і Я заспокою вас; візьміть іго Моє на себе і навчіться від Мене, бо Я лагідний і смиренний серцем, і знайдете спокій душам вашим; бо іго Моє добре, і тягар Мій легкий (Мф. 11: 28–30). Господь усім нам дає можливість спасіння, і вже від самої людини залежить, чи скористається вона цією можливістю.

Основна причина пияцтва — віддалення нашого народу від традицій духовно-морального життя. Щоб стверджувати тверезість, ми повинні повернутися до тих моральних цінностей, якими сотні років жив наш народ. Саме в Церкві міститься багатющий і багатовіковий практичний досвід преображення людини та позбавлення її від гріховних пристрастей.

Частина 1

Яким чином і в якій послідовності можливо організувати товариство тверезості на парафії в даний час?
Перш за все, потрібно відзначити, що результативною ця діяльність буде тільки тоді, якщо нею опікуватиметься людина, котра має досвід церковного життя й усвідомила особисто для себе необхідність жити тверезо. Людям, які хочуть взятися до цієї роботи, можна запропонувати таке.

Рекомендації священику

Перш ніж узятися до цієї справи, слід взяти благословення правлячого архієрея на це починання, виклавши свій намір у проханні на його ім’я.
Отримавши благословення, надалі бажано в проповідях робити акцент на проблемі пияцтва, на необхідності тверезого життя та його перевагах.
Розкажіть про ті засоби, що існують у Церкві для боротьби з пияцтвом, наведіть конкретні приклади зцілення людей, ознайомте парафіян із прикладами з житій святих, які страждали від цієї пристрасті, але з Божою допомогою зуміли її позбутися.

Запропонуйте людям, для яких ця проблема актуальна, почати разом молитися про зцілення стражденних родичів від цієї недуги, поясніть переваги, дієвість і благодатність спільної молитви. Визначте зручний для всіх час, коли ви разом із парафіянами служитимете молебень про допомогу стражденним у позбавленні від пияцтва. Це може бути субота перед всеношною, вечір неділі або якийсь із вечорів серед тижня. Про цей час необхідно кілька разів зробити оголошення після недільної Літургії та додатково вивісити оголошення на видному місці на території храму. Молебень краще служити з водосвяттям, щоб люди могли взяти цю воду додому. Збиратися на молебень бажано щотижня.

Після молебню необхідно, щоб священик звертався до присутніх зі словом повчання, в якому намагався б зміцнити їхню віру в Божу допомогу, надихав на позитивний результат спільної праці та наводив приклади особливої милості Божої до стражденних.

Дуже важливо, щоб у визначений час, незважаючи на жодні обставини, ті, хто прийшов, мали можливість помолитися за своїх стражденних родичів. Для цього необхідно визначити із постійних парафіян відповідального, який у разі зайнятості священика зміг би з присутніми спільно прочитати акафіст або канон. Служити молебні, читати акафісти й канони можливо тим святим, які мають особ­ливу благодать від Господа допомагати стражденним у позбавленні від недуги пияцтва. Можна молитися Пресвятій Діві Богородиці перед Її чудо­творним образом «Невипивана Чаша», Іоанну Хрестителю, мученику Воніфатію, преподобному Мойсею Мурину, праведному Симеону Верхотурському, благовірному князю Олександру Невському та ін.

Тих людей, які стануть постійно приходити на молебні (це, швидше за все, будуть родичі або самі стражденні), можна надалі об’єднати у спілку тверезості. Форма спілки на початковому етапі краща за товариство, оскільки не передбачає участі великої кількості людей. Спілка — це коли кілька людей погоджуються між собою жити тверезо. Свій намір вони виражають у вигляді підписів, поставлених під текстом спільної згоди.

За стражденних людей можна включати особливі прохання в молебні, приймати записки на проскомідію і на Літургію — на сугубу єктенію «Рцем вси…».
На цьому етапі важливо закласти традиції, на які в подальшому спиратиметься товариство тверезості. Об’єднуючим і гуртуючим початком є спільна діяльність. Вона може складатися з різноманітних разових заходів, що здійснюються з ініціативи членів спілки, і включати в себе крім молебнів читання акафістів і канонів, проведення тверезих свят, видання листків тверезості, створення сайта, проведення лекцій, розповсюдження тверезницької літератури, перегляд тематичних фільмів з обговоренням, організацію тверезницьких заходів для дітей, паломництво тощо. Будь-яка ініціатива, яка виходить від членів спілки, повин­на тільки вітатися. У подальшому з цих заходів сформуються напрями діяльності майбутнього товариства тверезості.

Рекомендації мирянину

Якщо ви маєте намір організувати в себе на парафії товариство тверезості, то природним було б почати з того, що взяти благословення у священноначалія на цю працю. Необхідно написати прохання на ім’я настоятеля парафії, членом якої ви себе вважаєте, детально викласти в ньому суть справи. Добре буде, якщо вам благословлять священика, який опікуватиметься такою діяльністю; це необхідно спеціально вказати у проханні.
Наступним етапом має бути пошук однодумців, які поділяють ваші прагнення і готові попрацювати разом із вами на ниві утвердження тверезості. Ними можуть бути родичі стражденних або самі стражденні, що мають досвід духовного та церковного життя.

Після знайдення однодумців вельми корисним було б об’єднати їх у спілку тверезості. З цією метою необхідно скласти текст спільної згоди й поставити під ним свої підписи. У подальшому таким чином до вашої діяльності зможе приєднатися кожен бажаючий.

Далі необхідно визначитися з місцем і часом зустрічей та скласти план заходів. Цей план діяльності може включати в себе: спільні молитви, поширення тверезницької літератури, паломництво, участь у заходах, що проводяться іншими товариствами тощо.

Необхідно виділити зі своїх лав старшого або відповідального, через якого здійснюватиметься зв’язок і взаємодія. Це може бути постійна особа або люди, яких можна замінювати, скажімо, через місяць або три, щоб усім дати можливість проявити себе, і в процесі цього виявити найздібніших до такої діяльності.
Найголовніше, на що необхідно звертати увагу на цьому етапі, — щоб зустрічі проходили регулярно, з періодичністю один раз на тиждень або на два тижні. Це сприятиме залученню до вашої спілки інших людей, які б захотіли попрацювати разом із вами. До підготовки та проведення заходів необхідно підходити ґрунтовно й відповідально, від цього залежатиме ставлення інших людей до вашої ініціативи.

Дотримання таких нескладних умов, як показує досвід, поступово сприяє залученню до вашої праці зацікавлених людей.
Створення товариства тверезості — наступний після спілки етап організації тверезницької діяльності на парафії. Відбувається це в міру зростання поборників тверезості, незалежно від того, хто стояв біля витоків — священик чи мирянин. Дуже важливо вчасно визначити момент, для того щоб вивести людей на нові рубежі діяльності й не змарнувати ініціативу.
На цьому етапі, зазвичай, створюється ініціативна робоча група, визначаються напрями діяльності, підготовляється статут, у якому зазначаються цілі та завдання, організаційна структура, порядок вступу до товариства та виходу з нього, складається план заходів на певний період часу, найкраще на рік.
У міру готовності організаційних документів необхідно взяти благословення правлячого архієрея на наступний етап у цій діяльності, написавши на його ім’я рапорт.

Важливим для розвитку товариства та його стабільності є участь у заходах, що їх проводить єпархіальне товариство тверезості (якщо воно існує). Це забезпечує появу нових ідей у роботі, встановлення контактів з іншими парафіями, обмін досвідом.

(Частину 2-гу читайте в наступному номері.)

За матеріалами робіт ієрея Ігоря Бачиніна, підготувала Олена Головіна

Єднальний лист про молитву за спільною згодою

Господи Боже наш, щедрий і многомилостивий, ми, раби Твої, що нижче підписалися, з’єднавшись у спілку тверезості, віруємо в непорушність слів Твоїх, бо Ти сказав пречистими вустами Твоїми, що якщо двоє з вас погодяться на землі просити про всяке діло, то, чого б вони не попросили, буде їм від Отця Мого Небесного (Мф. 18: 18). Заради цього ми, грішні й окаянні, пізнавши згубу пристрастей і зло, що відбувається від недуги пияцтва, погоджуємося жити життям тверезим та угодним Богу й залучати в нашу спілку інших братів і сестер наших, які від зілля душерозтлінного страждають, і просимо Тебе, Отче Святий, допоможи нам виконати цей благий намір, зміцни нас в утриманні, нехай тверезо поживемо й прославимо ім’я Твоє, Отця і Сина і Святого Духа, на віки віків, амінь.

Молитва за спільною згодою

Господи Іісусе Христе, Сину Божий, Ти мовив пречистими вустами Твоїми: істинно також кажу вам: якщо двоє з вас погодяться на землі просити про всяке діло, то, чого б вони не попросили, буде їм від Отця Мого Небесного; бо, де двоє чи троє зібрані в ім’я Моє, там Я серед них (Мф. 18: 19, 20). Непорушні слова Твої, Господи, милосердя Твоє надзвичайне, і людинолюбству Твоєму немає кінця. Цього ради молимо Тебе: даруй нам благодать твою, нехай утвердить в утриманні нас, рабів Твоїх: (імена).

Молитва на проскомідії про тих, хто дав обітницю тверезості

Господи Боже наш, щедрий і багатомилостивий, визволи від пристрасті винопиття рабів Божих (імена), які просять Твоєї допомоги, зціли їх від тяжкої недуги, звільни від бісівської спокуси, укріпи їх, як слабких, дай їм міцність і силу, як немічним. Нехай благоуспішно здолають спокусу винну і знову на шлях тверезого життя повернуться. Подай їм здоров’я і довголіття, допоможи в праці доброчесній, вклади в них бажання бути тверезими й духовно пильними, молимось Тобі, всемогутній Владико, почуй і помилуй.

Заява про прийняття в члени товариства тверезості

У правління товариства «Тверезість» при храмі (соборі, монастирі) ….. міста (села) …..
ім’я ….., що мешкає за адресою …..,
телефон …..
ЗАЯВА
Прошу прийняти мене в члени товариства. Зобов’язуюся дотримуватися статуту, брати активну участь у житті товариства і всіляко підтримувати його діяльність. Зі статутом ознайомлений.
Обітницю тверезості прийняв
Термін
Дата
Підпис

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

1 коментар до “Методичні рекомендації щодо організації товариства тверезості на парафії

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.