img_5805

Методичні рекомендації щодо організації парафіяльного товариства тверезості. Частина 2

Продовження. Початок у № 20 ц. р.

Узагальнюючи сучасний досвід роботи товариств тверезості, можна виділити основні напрями їхньої діяльності:

 • Спільна молитва.
 • Індивідуальні консультації для страждальців та їхніх родичів.
 • Курси для страждальців із позбавлення від алкогольної та тютюнової залежності.
 • Реадаптація тих, хто закінчив курси із позбавлення від алкогольної та тютюнової залежності.
 • Відродження традиції обітниці тверезості.
 • Справи милосердя.
 • Краєзнавство.
 • Видавнича діяльність.
 • Створення та підтримка власного інтернет-ресурсу.
 • Проведення масових заходів.
 1. Спільна молитва

Молитва — невід’ємна частина нашого християнського життя, за допомогою її в душі встановлюється живий зв’язок з Богом. Цей благодатний зв’язок потрібен людині в боротьбі з пристрастями і виправленні життя. Без Мене не можете робити нічого (Ін. 15: 5), — сказав Сам Господь. У Православній Церкві накопичено великий досвід виправлення людиною свого життя, викладений у творах святих отців. Цей досвід, що виражається в практиці індивідуальної та спільної молитви, широко використовується в діяльності товариств тверезості. У багатьох товариствах тверезості існує традиція регулярно збиратися на акафіст перед іконою Божої Матері «Невипивана Чаша». У  деяких товариствах існує практика молитви за згодою про страждальців, а також існують особливі прохання на проскомідію та єктенію.

 1. Індивідуальні консультації для страждальців та їхніх родичів

Ці консультації організовуються для пояснення, що проблема залежності має в першу чергу духовне коріння, тому й вирішувати її треба у відповідний спосіб. Консультації проводять люди, які самі позбулися залежності й дали обітницю тверезості. Вони є активними членами товариства, мають необхідний духовний і життєвий досвід, пройшли спеціальне навчання та отримали благословення духівника, який опікується діяльністю товариства. Під час консультації людям дають докладні відповіді на запитання, що їх хвилюють; пропонують конкретні шляхи розв’язання проблеми; розповідають, яких результатів досягли ті, що раніше зверталися по допомогу; надається можливість самим відвідати найближчі заходи товариства та ознайомитися з його життям.

 1. Курси для страждальців з позбавлення від алкогольної та тютюнової залежності

Мета курсу — передати людині, яка прийняла тверде рішення змінити своє життя, необхідну суму теоретичних знань і досвіду, достатніх для позбавлення від залежності. Цей курс складається з десяти тригодинних занять, що проводяться у вечірній час, системи домашніх занять, тренінгів та індивідуальної роботи. Веде його священик — керівник товариства тверезості, за участю запрошених спеціалістів. Результатом цієї роботи для людей, що звертаються по допомогу з метою позбавлення від алкогольної залежності, зазвичай, є те, що після третього-четвертого заняття у них зникає бажання одурманювати себе алкоголем, з’являється твердий намір жити тверезо. У людей, які бажають позбутися тютюнової залежності, після п’ятого-шостого заняття зникає будь-яке бажання отруювати себе т­ютюном. До десятого заняття у більшості слухачів з’являється усвідомлена потреба внутрішнього преображення, формується твердий намір жити духовним життям у традиціях Православної Церкви.

Кожне заняття складається з лекції, розбору домашніх завдань, перерви та індивідуальної роботи з кожним слухачем. Починається і закінчується заняття молитвою.

 Тема першого заняття: «Знайомство з курсом і викладачем». На ньому розповідається про форму занять, про очікувані результати (з досвіду проведення занять із попередніми групами). Мета заняття полягає в тому, щоб показати на прикладах можливість і реальність тверезого життя, підтримати людину в її прагненні до досягнення тверезого життя і пояснити, що для цього треба робити.

Тема другого заняття: «Соціально-психологічна програма як основа формування залежної поведінки». Мета заняття — розкриття механізму соціально-психологічного програмування людей на залежні форми поведінки. Планований результат: слухач починає розуміти механізм поневолення людини пристрастю, стає активним союзником у боротьбі з нею. Бачачи турботу й добре до себе ставлення, спілкуючись із членами товариства, котрі живуть тверезо, спостерігаючи зниження кількості викурених сигарет, людина переймається довірою та зі ще більшою ретельністю здійснює над собою роботу щодо позбавлення від залежності.

 Тема третього заняття: «Методи зовнішнього впливу на людину, що формують залежну поведінку». Мета заняття — пояснити реальність методів зовнішніх впливів на людину, які формують у неї залежну поведінку, а також показати можливість Церкви протидіяти їм. Планований результат — розуміння того, що для виправлення свого життя необхідно усвідомлене й відповідальне ставлення до роботи зі щоденником як основним засобом формування в себе тверезницьких переконань. З’являється розуміння того, що церковне життя – це вивірений тисячоліттями шлях набуття людиною внутрішньої свободи та радості.

 Тема четвертого заняття: «Алкоголь і людина». Мета заняття — докладно пояснити слухачам механізм фізіологічної дії етилового спирту (основи будь-якого алкогольного виробу) на організм людини. Крім цього, слухачі, які працюють над позбавленням від тютюнової залежності, отримають необхідні індивідуальні рекомендації, побачать реальні досягнення інших людей у плані зниження кількості викурених сигарет, отримають позитивний психологічний настрій та наснагу для подальшої роботи над собою. Також на занятті відбувається докладний розбір того, як потрібно правильно працювати зі щоденником. Після цього слухачі, зазвичай, в подальшій роботі над собою вже не роблять помилок у самоконтролі.

 Тема п’ятого заняття: «Алкогольні міфи». Мета заняття полягає в доведенні хибності основних алкогольних переконань, за допомогою яких людина втягується в пияцтво й виправдовує для себе необхідність вживання спиртних напоїв. Планованим результатом проведення п’ятого заняття можна вважати:

 • подальше закріплення у слухачів мотивації на свідоме утримання від вживання алкоголю;
 • здобуття твердих наукових знань про хибність алкогольних міфів;
 • усвідомлення необхідності формування особистих тверезницьких переконань.

Поділ на групи сприяє зняттю психологічних бар’єрів у спілкуванні між слухачами курсу і згуртуванню їх у монолітний, діяльний, живий організм, який має спільну спрямованість на досягнення тверезості.

 Тема шостого заняття: «Дія тютюну й алкоголю на організм людини». Мета заняття — роз’яснення слухачам механізму руйнівної дії продуктів тютюнового диму на організм людини. Ознайомившись із експонатами та слайдами, що демонструють руйнівну дію алкоголю і тютюну на внутрішні органи людини, слухачі ще більше утверджуються в необхідності для себе та своєї сім’ї тверезого способу життя. Через тренінги в групах слухачі отримають практичний досвід тверезої поведінки в питних ситуаціях, якого їм часто бракує в повсякденні, зміцнять волю в боротьбі з пристрастю, набудуть твердості і впевненості у правильності своєї поведінки.

Як правило, більша частина слухачів, що працюють над собою, аби позбавитися від тютюнової залежності, до цього часу повністю позбавляються від бажання курити і здобувають цілковиту свободу від пристрасті…

Читайте далі у друкованому вигляді № 21 (367) листопад 2014 с. 8

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.