ЛЖЕЦІЛИТЕЛЬКА

Останнім часом до нашої редакції неодноразово зверталися із запитанням: «Як Церква ставиться до методики такої собі Ксенії Кравченко оздоровлення організму за системою священномученика Серафима Чичагова?». Ця тема детально була розглянута інтернет-порталом Pravmir.ru, деякі матеріали якого ми пропонуємо до уваги читачів.

НІНА СОКОЛОВА, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник ВІНІТІ РАН:
— Скільки «практикує» Кравченко — невідомо. Після того як улітку 2012 р. її лекції помістили на місіонерському сайті одного православного монастиря, їх почали тиражувати і на інших сайтах. Стали активно продавати аудіодиски лекцій.
Кравченко обіцяє, що через рік вона вилікує будь-яку хворобу і, разом із режимом харчування, пропонує усе лікувати величезними дозами йоду та антигельмінтним препаратом, який сьогодні вважається застарілим і має багато важких побічних ефектів. Кравченко «призначає» його всім підряд, реально й віртуально.
Популізмом є і заява Кравченко, що усі хвороби — від гріхів. Але ми не завжди можемо знати, з якої причини Господь дає нам ті чи інші випробування. У деяких випадках хвороби надсилаються для випробування вірності Богу (як, наприклад, праведному Іову) або виявляють недосконалу, тлінну природу грішного людства. Згадаймо також і сцену з Євангелія зі зціленням сліпонародженого: І проходячи, побачив чоловіка, сліпого від народження. Ученики Його запитали в Нього: Равві! Хто согрішив, він чи батьки його, що сліпим народився? Іісус відповів: ні він не согрішив, ні батьки його, а це для того, щоб відбулися на ньому діла Божі (Ін. 9: 1–3).

У Кравченко все примітивно: згрішив — отримав покарання. Такі юридичні відносини з Господом. Але у ході лекцій Ксенія Павлівна дуже скоро забуває і про таке своє мстиве «богослов’я». Наприкінці першої лекції — про позбавлення від гріхів і таїнства — уже нічого про духовне не чути, і звучать лише запевнення, що одне тільки дотримання її рекомендацій щодо способу життя дасть повне одужання від усіх хвороб.

Далі — більше. Виявляється, посилене вживання призначених нею глистогінних таблеток звільняє людину від гріхів/бісів, які виходять у вигляді черв’яків, медуз і помаранчевих мочалок.
Безграмотність лекцій Кравченко очевидна для будь-кого, хто хоча б знайомий зі шкільним курсом біології. Так, вона каже, що 80 % шлункового соку, головним компонентом якого є соляна кислота, потрапляє у кров. Але в такому разі людина померла б на місці від метаболічного ацидозу. Або заявляє, що органи по черзі то включаються, то виключаються.

Або, наприклад, Кравченко міфологізує щитовидну залозу й гіпоталамус. Порушення функцій щитовидної залози, на її думку, — причина усіх хвороб. А гіпоталамус для Ксенії Павлівни — зв’язок тілесного й духовного. Тут уже проглядаються езотеричні мотиви. Тобто перед нами суміш медичної безграмотності й порад із «багажу» телецілителя Геннадія Малахова.

Медичної освіти у Кравченко не має. Хоча вона стверджує зворотне, але диплом продемонструвати не може, вигадуючи причини, з яких його у неї відібрали…

Деякі небезпечні для здоров’я і життя поради від Ксенії Кравченко:

* У відеоваріанті лекцій Ксенії Кравченко є заява, що ракових хвороб узагалі не буває (в текстовому варіанті цю фразу виключили).

* Ксенія Кравченко стверджує, що пити потрібно мало, по 600 мл на день. Але ж брак рідини протягом тривалого часу може призвести до багатьох неприємних наслідків, наприклад до стійкого спазму і порушення процесів живлення тканин…

* При захворюваннях із високою температурою тіла Кравченко рекомендує різко обме­жити споживання води, при цьому — вживати сечогінний препарат і смоктати сіль. Тобто щоб максимально посилити зневоднення організму. Що вкрай небезпечно, тим більше для маленьких дітей і ослаблених хворих, у яких зневоднення в короткі терміни може призвести до незворотних наслідків, а потім і до загибелі.

* Кравченко закликає до застосування йоду всередину у вигляді крохмального киселю у великих дозах і зовнішньо у вигляді йодних сіток. Це може спровокувати розвиток серйозних ендокринних захворювань. Йод всередину у великих дозах вживають тільки при аварії на радіаційно небезпечному об’єкті (хоча є більш підходящі радіопротектори). Та й показання до йодних сіток обмежені: наприклад, їх не можна наносити на занадто великі ділянки шкіри, на ділянку серця.

ПРОТОІЄРЕЙ МАКСИМ ОБУХОВ, керівник православного медико-просвітницького центру «Життя», випускник Першого Московського державного медичного університету імені І. М. Сєченова (спеціальність — провізор):

— Ті, хто говорить про «метод оздоровлення священномученика митрополита Серафима Чичагова», глибоко помиляються, оскільки такого методу не існує. Є записки 35-річного артилериста Леоніда Михайловича Чичагова (у майбутньому митрополит Серафим. — Ред.), які взагалі не є науковою працею. Це набір цитат, загальних міркувань про медицину, що не мають сьогодні іншої цінності, крім історичної.

Записки Чичагова були складені за півстоліття до його смерті. Ці виписки з різних авторів, думки самого Леоніда Михайловича відповідають рівню розвитку медицини середини XIX ст. і застаріли вже на час видання, а багато ідей, що там містяться, були спростовані ще за життя Чичагова, на початку XX ст.

Друга помилка прихильників «методу Чичагова» полягає в тому, що вони забувають, що Церква прославила його не за медичні бесіди, а за святість життя і мученицьку кончину; до захоплення медициною в молодості цей факт не стосується.

ПРОТОІЄРЕЙ ОЛЕКСІЙ БОДНАР, настоятель храму на честь ікони Божої Матері «Всецариця»при Донецькому обласному протипухлинному центрі, лікар:

— Практично всі «Бесіди» Чичагова — це жорстка критика алопатичних методів. Ксенія ж Павлівна рекомендує використовувати йод у дозах, що значно перевищують добову дозу йоду для алопатів.

Чичагов свою систему засновує на сучасних йому даних фізіології. Він підкреслює, що «ніхто не може винайти нову анатомію» (анатомія на мікроскопічному рівні — гістологія, тісно пов’язана із фізіологією). Але ці розділи постійно вивчаються, удосконалюються. Скільки відкриттів було зроблено хоча б за останні 30 років — видно навіть за сторінками підручників, що вже говорити про більш глибинний рівень. Ксенія Павлівна висловлює речі, які абсолютно суперечать усім даними сучасної (і не сучасної) фізіології та гістології.
Чичагов виставив на загальний огляд усі свої медичні знання з їхніми джерелами й висновками. Продовжувачці теж так належало б вчинити. А потім або вибачитися за невігластво й послухати людей більш обізнаних, або зробити ряд фундаментальних відкриттів, скасувавши багато основоположних принципів сучасної науки (чого ніколи не робив Чичагов). Погляди Чичагова у світлі сучасної науки іноді здаються наївними. Але це не наслідок його невігластва, а наслідок обмеженості науки його часу. Ксенія Павлівна просто перекреслює всю науку, не пояснюючи, що вона пропонує замість неї: фантазії? одкровення з неба? вчення афонських отців? Якщо вже «одкровення», то й називайте їх так, а не прикривайте їх науковою «системою Чичагова».

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.