Voskresnaia_Shkola_ua

Іверська ікона Божої Матері: «Щит міцний, стіна нездоланна і страж невсипущий» (з акафіста іконі) (для дітей 10–12 років)

(Святкування — 12/25 лютого, 13/26 жовтня та у вівторок Світлої седмиці)

Мета уроку: розвиток релігійних почуттів дітей (відповідно до їхнього віку), переживання глибокого за духовним змістом образу особистості Богородиці. Знайомство з Її чудо­творними іконописними зображеннями на прикладі ікони Божої Матері Іверська, а також ознайомлення з історією цієї ікони, чудесами від неї. Укріплення бажання знати православну історію «богослов’я у фарбах» — творів іконопису. Виховання молитовного духу й віри в допомогу Божої Матері.

Методичне забезпечення: різні ікони Божої Матері (можна й у слайдах, відеосюжетах тощо), книги про Божу Матір й акафісти, присвячені Її іконам та Богородичним святам, роздавальні картки й тексти для індивідуальної роботи.

 Хід уроку

  1. Організаційний момент — 3 хвилини.
  2. Активізація опорних знань — 7–10 хвилин.

Слово вчителя:

— Сьогодні, 26 жовтня, Православна Церква урочисто відзначає день Іверської ікони Божої Матері. День сам по собі дивовижний тим, що історія цієї ікони безпосередньо пов’язана й з історією Руської Православної Церкви та з історією Української Православної Церкви…

Але для початку згадаймо про Ту, Яку зображено на цій та інших Богородичних іконах.

(Далі вчитель показує зображення різних ікон Божої Матері, а також ікон, де Вона може бути зображена з апостолами або зі своїми батьками. Наочний матеріал можна заздалегідь розмістити біля дошки або по черзі демонструвати на екрані (відеосюжети).)

Завдання для дітей (після перегляду):

Для чого виникло у Святій Церкві поклоніння Святому Хресту (згадайте урок свята Воздвиження Хреста Господнього), іконам, мощам? Подумайте про їхнє значення в житті християнина.

Як ми вшановуємо зображених на іконах Богородицю та інших святих?

Чому ікони Богородиці мають різні назви?

Розгляньте акафісти різним іконам Божої Матері. Що в них спільне, чим відрізняються? Поясніть. (Попередньо вчитель дає дітям для ознайомлення декілька акафістів Богородичним іконам.)

  1. Новий матеріал — 15 хвилин.

План викладу

Матір Божа як Мати Господа Іісуса Христа (короткий опис духовно-морального образу Матері Божої як матері й жінки).

Історія Іверської ікони Божої Матері.

 Матір Божа як Мати Господа Іісуса Христа

 Інструкції для вчителя: Ви можете самостійно обрати деякі з представлених нами тем, розвинути їх, доповнити на власний розсуд, використовуючи при цьому й міркування учнів (виділено найважливіше для опису образу Богородиці):

 А) «Ти — вінець дівоцтва, Ти — Матір Діва! І хто з людей зможе гідно славословити всеоспівану Марію? О чудо! Вона і Матір, і Діва!» (із заключного слова на ІІІ Вселенському Соборі).

 Б) «І нині… нагадується усім християнам, щоб… шанували Пресвяту Богородицю істинною Матір’ю своєю не тільки як молитвеницю і заступницю, але і як живительку всіх. Діти харчуються молоком матері, й ми живимося Тілом і Кров’ю, які від Пресвятої Діви Богородиці» (святитель Феофан Затворник).

 В) Ось Її слова: я, Раба Господня (Лк. 1: 38). Опишіть духовний образ Тієї, Яка так відповіла на заклик Ангела.

«Приснодіва вища від усіх святих, як тому, що стала Матір’ю Боголюдини, так і тому, що Вона була найпостійнішою, найуважнішою слухачкою та виконавицею вчення, що його сповістила Боголюдина (святитель Ігнатій Брянчанінов).

 Г) «Діва Марія зробилася для нас небом, Божим престолом, тому що в Неї… вселилося найвище Божество, щоб нас возвеличити… У Ній Божество зодяглося в ризу заради нас, щоб нам через Неї подати спасіння» (преподоб­ний Єфрем Сирін).

 Духовно-моральний образ Матері Божої

«Вона була Дівою не тільки тілом, але й душею: смиренна серцем, обачна в словах, розважлива, небагатомовна, старанна… працьовита, скромна у розмові, вважала не людину, але Бога Суддею Своїх думок. Правилом Її було — нікого не ображати, усім бажати добра, поважати старших, не заздрити рівним, уникати хвастощів, бути розсудливою, любити чесноти. <…> У Неї не було нічого суворого в погляді, нічого необачного в словах, нічого непристойного в діях: рухи тіла скромні, хода тиха, голос рівний; вигляд Її був відбитком душі, уособленням чистоти» (святитель Амвросій Медіоланський).

 Історія Іверської ікони Божої Матері

 Іверська ікона Божої Матері («Вратарниця») — одна із найшанованіших у світі й одна з найнедоступніших. Почнемо з того, що остання жінка, яка її бачила, жила понад 1200 років тому. За переданням, це була вдова з Нікеї. Вона зберігала образ у себе в будинку, а в часи іконоборства, аби врятувати ікону від наруги,  пустила її плисти морськими хвилями.

Достовірна ж історія цього образа починається з XI ст., коли ченці афонської Іверської обителі побачили на морській поверхні вогняний стовп, що сягав неба, і, вражені, повторювали лише одне: «Господи, помилуй!». З усіх сусідніх монастирів зійшлися до моря ченці й після ревної молитви побачили, що стоїть цей стовп над іконою Богоматері. Але що ближче підходила братія до вод морських, то далі відпливала від них ікона. Тоді зібралися вони в храм і зі слізьми молили Господа, щоб дозволив Він їм знайти нову святиню.

 У ті часи подвизався в Іверській обителі старець Гавриїл. Він провадив суворе життя, а вдачу мав щиру, як у дитини. Улітку ніс він подвиг мовчання на вершині неприступної скелі, а взимку сходив до братії; одягнений був у саму лише волосяницю, їв тільки овочі. Ззовні схожий був на земного ангела, як і належить тим, хто прийняв на себе ангельський чин. Йому і з’явилася в сонному видінні осяяна чудесним небесним світлом Владичиця і звеліла: «Скажи настоятелю з братією, що Я хочу дати їм Свою ікону, покров Свій і допомогу; потім іди в море — іди з вірою прямо по хвилях, і тоді дізнаються всі про Мою любов та благовоління до обителі вашої».

 Старець передав свій сон настоятелеві, і зранку ченці з кадилами й лампадами вирушили на берег. Під молебний спів братії ступив Гавриїл на воду і, підтримуваний тією вірою, що горами рухає, пройшов по хвилях як по суші й прийняв у свої руки святу ікону.

Її з радістю зустріли ченці на березі, три дні й три ночі звершуючи перед образом молебні, а потім внесли в соборну церкву, де й поставили у вівтарі.

Наступного дня чернець, який запалював лампади в храмі, не знайшов ікони на своєму місці. Вона висіла над ворітьми обителі. Образ внесли у храм, однак вранці повторилося те саме.

І знову було видіння старцю Гавриїлу, і звеліла йому Владичиця сказати братії: «Не хочу бути під вашою охороною, але хочу Сама бути Хранителькою вашою не тільки в земному, але й у небесному житті. Випросила Я в Господа милість вам, і доки бачитимете ікону Мою у своїй обителі, доти благодать Сина Мого до вас не збідніє».

У вдячній радості побудували ченці на славу Пречистої храм над ворітьми своєї обителі й поставили в ньому ікону. Там первісний образ перебуває й досі. Ця ікона називається «Портаітісса», тобто «Вратарниця»; за місцем явлення в Іверській обителі вона називається Іверською. Дивовижний символ, пов’язаний з назвою ікони, є в акафісті: «Радуйся, блага Вратарнице, Яка двері райські вірним відчиняє!».

Безліч передань пов’язано з цією іконою. Одного разу якийсь розбійник ударив її мечем, і тоді з лику Богоматері потекла кров, досі видима на іконі. Розбійник покаявся і закінчив своє життя серед братії Іверської обителі, перебуваючи в подвигу суворого посту й молитви.

  Дні святкування Іверській іконі Божої Матері:

12/25 лютого та у вівторок Світлої седмиці — знайдення образа на Горі Афон;

13/26 жовтня — перенесення в 1648 р. у Москву списку ікони, надісланого царю Олексію Михайловичу з Афона.

 Закріплення нового матеріалу — 15–20 хвилин.

 Загальна інструкція до учнів:

Прочитайте й перекажіть окремі сюжети з історії Іверської ікони Божої Матері. Подумайте, яка головна думка прочитаного вами сюжету.

(Картки роздати дітям для роботи в парах або індивідуально, якщо дітей небагато.)

 Картка 1

Іверський образ прикрашений численними пожертвуваннями: хрестами й монетами. Існує афонське передання, яке оповідає, що якось іверським ченцям забракло продуктів харчування, і воротар став вимагати від прочан гроші за хліб. Одному з паломників явилася Божа Матір і передала йому монету. У той момент, коли воротар узяв її як плату за їжу, весь хліб у монастирі зачервивів. Монету оглянув ігумен і впізнав у ній давню візантійську номісму, підвішену до оправи Іверської ікони.

Подумайте, яка головна думка прочитаного вами сюжету.

 Картка 2

 Ікона зберігається не в соборі монастиря, а в храмі зліва від воріт обителі. Після знаходження ченці спочатку помістили образ у вівтарі собору, але вранці знайшли його над ворітьми обителі. Так тривало декілька днів. Матір Божа з’явилася уві сні старцеві й сказала, що буде Хранителькою обителі. Тому Іверська ікона і називається інакше «Портаітіссою» («Вратарницею»).

Подумайте, яка головна думка прочитаного вами сюжету.

 Картка 3

Перший список Іверської ікони привезли на Русь у середині XVII ст. У 1647 р. архімандрит афонського Іверського монастиря Пахомій при­їхав у Москву збирати пожертвування й познайомився з намісником столичного Новоспаського монастиря Никоном, майбутнім патріархом, на якого розповідь про монастир і про чудотворну ікону справила настільки велике враження, що він попросив виготовити для нього список Іверської ікони «міра в міру». Образ був написаний, і восени 1648 р. ікону врочисто зустрічали в Москві, біля Воскресенських воріт. Саме цій події присвячено святкування на честь Іверської ікони 13/26 жовтня.

Подумайте, яка головна думка прочитаного вами сюжету.

 Картка 4

 Афонську Іверську ікону вдарив списом воїн-іконоборець. З ушкодженого місця потекла кров. Тому на багатьох списках лик Божої Матері зображується із кровоточивою раною.

Подумайте, яка головна думка прочитаного вами сюжету.

  Картка 5

19 травня 1998 р. Священний Синод Української Православної Церкви ухвалив благословити відкриття в м. Одеса нової обителі на честь Іверського образа Божої Матері. Через рік на Афоні був замовлений точний список для споруджуваної нової обителі. Цей список писав афонський старець Арсеній, писав з молитвою й постом, за всіма канонами написання ікон. Робота іконописця супроводжувалася небувалими спокусами. Тричі міняли дошку, двічі перекладали золото, і тільки з початком Великого посту, у безперестанній молитві, написання ікони завершилось. «Очевидно, більша буде користь від цього образа», — сказав старець, пояснюючи братії причину спокус. І та ікона новописана не відрізняється ні в чому від першої: ні довжиною, ні шириною, така само, як і стара. Тільки лик Богоматері трохи відрізняється: на афонській іконі очі Пресвятої Богородиці великі й грізні, Цариця Небесна постає  суворою і скорботною Матір’ю грізного Судді; тоді як на списку вони сповнені доброти, що проникає до глибини душі, сповнені скорботи за увесь світ.

Подумайте, яка головна думка прочитаного вами сюжету.

 Картка 6

Іверська-Монреальська ікона Божої Матері була написана на Афоні в 1981 р. Мироточила майже безупинно з 1982 р. протягом 15 років. Ікона об’їхала практично увесь світ — образ перевозив із храму в храм його хранитель, який прийняв Православ’я — чилієць Йосиф Хосе Муньос Кортес. У ніч із 30 на 31 жовтня брат Йосиф був убитий за досі не з’ясованих обставинах,  а ікона зникла…  Мироточать і списки з Монреальської ікони.

Подумайте, яка головна думка прочитаного вами сюжету.

 Картка 7

Безліч історичних даних збереглося про випадки зцілень недужих, сліпих, кульгавих і біснуватих біля Іверської ікони. Після молитов біля чудотворного образа, братія Іверського монастиря неодноразово одержувала чудесну допомогу під час нестачі борошна, вина та оливи.

Перед Іверською іконою висить велика невгасима лампада, названа лампадою Вратарниці. У неї є чудесна властивість — без найменшого впливу ззовні під час богослужінь вона іноді починає розгойдуватися, немов маятник, по­переджаючи про наближення нещасть у світі або якихось важливих подій.

Подумайте, яка головна думка прочитаного вами сюжету.

 Завдання для домашньої роботи 1–3 хвилини.

Ви одержали в подарунок текст величання та молитви до Пресвятої Богородиці перед Її іконою «Іверська». Оформіть (приклейте) цей текст на цупкому аркуші паперу й прикрасьте за своїм бажанням. Принесіть вашу роботу на наступний урок. (Тексти роздати всім дітям заздалегідь.)

Величання

Величаем Тя, Пресвятая Дево, и чтим образ Твой святый, имже болезни наша врачуеши и души наша к Богу возводиши.

 Молитва до Пресвятої Богородиці перед Її іконою «Іверська»

О, Пресвятая Госпоже Владычице Богородице, приими недостойную молитву нашу, и сохрани нас от навета злых человек и от напрасныя смерти, и даруй нам прежде конца покаяние, на моление наше умилосердися, и радость вместо печали даруй. И избави нас, Госпоже, от всякия беды и напасти, скорби и печали, и от всякаго зла. И сподоби нас, грешных рабов Твоих, одесную стати во втором пришествии Сына Твоего, Христа Бога нашего, и наследники нас быти сподоби Царствия Небеснаго и жизни вечныя со всеми святыми в безконечныя веки веков. Аминь.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.