ІОАНН БОГОСЛОВ — АПОСТОЛ ЛЮБОВІ

Філіппо Ліппі. Апостол Іоанн
проповідує любов до Бога та ближніх
Святий апостол і євангеліст Іоанн Богослов був сином Зеведея і Саломії — дочки святого Іосифа Обручника. Разом зі своїм старшим братом Яковом він був покликаний Господом нашим Іісусом Христом до кола Його учнів на Генісаретському озері. Залишивши свого батька у човні, обидва брати (вони були рибалками) пішли за Господом.

Апостол Іоанн був улюбленим учнем Господа за цілковиту незлобивість і непорочну чистоту. Після свого покликання він не розлучався з Христом. Він був одним із трьох учнів, яких Господь більше за інших наблизив до Себе. Він був присутній при воскресінні дочки Іаіра і при Преображенні Господа на Фаворі. Під час Таємної вечері він сидів біля Господа і за знаком апостола Петра схилився на груди Спасителя і спитав Його про ім’я зрадника. Апостол Іоанн слідував за своїм Божественним Учителем, коли Його, зв’язаного, вели з Гефсиманського саду на суд беззаконних первосвящеників Анни та Каіафи, він також перебував у дворі архієрейському, коли допитували Іісуса, і невідступно слідував за Ним Хресним шляхом, співчуваючи Йому всім своїм серцем. Біля підніжжя Хреста він плакав разом з Божою Матір’ю і почув слова Розп’ятого Господа: “Жено! Це — син Твій”, і до нього: “Це — Мати твоя!” (Ін. 19: 26–27). Відтоді Іоанн, як люблячий син, дбав про Пресвяту Діву Марію і служив Їй аж до Її Успіння.

Після Успіння Матері Божої апостол Іоанн, за жеребом, що випав йому, попрямував до Ефеса й інших малоазійських міст для проповіді Євангелія. Він узяв із собою свого учня Прохора. Під час подорожі здійнялася буря, і корабель потонув. Усіх мандрівців викинуло на сушу, крім Іоанна, який залишився у розбурханому морі. Прохор, гірко ридаючи, вирушив до Ефеса самотою. На 14-й день шляху він, стоячи на березі моря, побачив апостола Іоанна, якому Господь чудесним чином зберіг життя. Перебуваючи в Ефесі, апостол Іоанн невпинно проповідував язичникам про Христа. Проповідь його супроводжувалася численними й великими чудесами, так що кількість тих, хто увірував, з кожним днем зростала. У цей час почалося гоніння на християн, оголошене імператором Нероном (56–68 рр.). Апостола Іоанна закутого у кайдани відвезли на суд до Рима. За сповідання віри в Іісуса Христа апостол Іоанн був засуджений до смерті, але силою Божою від неї збережений: він випив запропоновану йому чашу зі смертельною отрутою і залишився неушкодженим, і так само неушкодженим вийшов з казана з киплячим маслом, в який його вкинули за наказом мучителя. Після цього апостола заслали на острів Патмос.
Коли Іоанн прибув на місце заслання, його проповідь, що супроводжувалася дивовижними чудесами, привернула до нього всіх жителів острова. Апостол просвітив світлом Євангелія більшу частину мешканців; вигнав силу-силенну бісів, які перебували в ідольських капищах; зцілив багатьох хворих. Волхви чинили великий спротив проповіді святого Іоанна. Використовуючи різні бісівські чарування, вони здавна тримали у підкоренні язичників. Устрашав усіх гордовитий волхв Кінопс, який похвалявся тим, що погубить апостола. Але Іоанн силою благодаті Божої, що діяла через нього, зруйнував бісівські чари. Апостол одним словом зв’язав бісів, що допомагали Кінопсу, і гордовитий волхв безславно загинув, потонувши у морі.
На Патмосі апостол Іоанн усамітнився з Прохором на пустельній горі, де звершував триденний піст і молитву. Після цього гора захиталася і загримів грім. Прохор у страху впав на землю. Апостол підвів його і наказав записувати слова, які він буде промовляти. Так, близько 67 р. було написано книгу Одкровення (Апокаліпсис) святого апостола Іоанна Богослова. У цій книзі розкрито таємниці долі Церкви та кінця світу.
Після тривалого заслання апостол Іоанн отримав свободу і повернувся в Ефес, де продовжував проповідувати, і там само близько 95 р. написав Євангеліє.
Святий Іоанн іменується “апостолом любові”, тому що закликав християн любити Господа й один одного і сам являв найвищий приклад любові. Він вчив, що без любові людина не може наблизитися до Бога і догодити Йому, і “хто не любить, той не пізнав Бога, тому що Бог є любов” (1 Ін. 4: 8). Уже в глибокій старості, дізнав­шись про одного юнака, який збився зі шляху істинного і став ватажком зграї розбійників, апостол Іоанн пішов шукати його в пустелю. Коли ж той, побачивши святого старця, кинувся тікати, апостол побіг за ним і благав зупинитися, кажучи, що гріх юнака він бере на себе, аби той покаявся і не губив свою душу. Зворушений любов’ю святого, юнак розкаявся і став на шлях благочестя.
Апостол Іоанн прожив на землі понад 100 років, залишившись, зрештою, єдиним живим свідком, який бачив Іісуса Христа під час Його земного життя; інші апостоли на той час уже померли мученицькою смертю. Вся християнська Церква глибоко шанувала апостола Іоанна як тайнозрителя шляхів Господніх. Сам Господь дав Своєму улюбленому учневі та його братові апостолу Якову ім’я Воанергес, що означає “сини громові”, а Церква назвала його “Богословом” за глибину Божественних одкровень, які він сповістив світові. На іконах святий апостол Іоанн зображується з орлом — символом високого польоту його богословської думки.
Коли настав час відходу апостола Іоанна у загробний світ, він залишив Ефес з сімома учнями і звелів викопати для себе в землі хрестоподібну могилу, в яку ліг, сказавши учням, щоб вони засипали його землею. Учні з плачем цілували свого улюбленого наставника, але, не наважуючись виявити непослух, виконали те, що він просив. Вони закрили обличчя його хустиною і засипали могилу. Дізнавшись про це, інші учні апостола прийшли до місця його поховання й розкопали могилу, але не знайшли в ній тіла його, яке особливим Божим промислом було переселене у загробний світ. Це сталося 26 вересня (9 жовтня за н. cт.), на початку II ст. Щороку, у травні, 8-го числа, з могили святого апостола Іоанна виступав тонкий прах, який віруючі збирали і за допомогою якого зцілювалися від хвороб душевних і тілесних. Тому Церква святкує пам’ять святого апостола Іоанна Богослова ще 8/21 травня.

Підготувала монахиня Євтропія (Бобровникова)

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.