ІКОНУ НЕ ПИШУТЬ БЕЗ МОЛИТВИ

Уже четвертий рік працює іконописна школа при жіночому монастирі Святих царственних мучеників у с. Кислівка Таращанського району на Київщині.

Нині тут живуть і навчаються перші вихованки (після 9-го та 11-го класів). Вони не лише опановують секрети іконопису, а й отримують духовну освіту. Навчання триває чотири роки.
Керівник школи — послушниця Ксенія (Савченко). Вона народилася і виросла у Львові, успішно закінчила Львівське художнє училище, Київський педагогічний університет імені М. Драгоманова та іконописну школу у Свято-Троїцькій Сергієвій Лаврі (Росія). Після закінчення навчання їй пропонували роботу за кордоном, але вона поїхала до невеличкого українського села, ближче до природи, де панують тиша та Божа благодать.
Лики святих на іконах, написаних Ксенією, здається, дивляться саме на тебе, кличуть душу до покаяння… Молитва іконописця відчувається в усіх її роботах: вони передають вічність.
Майстриня охоче ділиться секретами своєї копіткої та складної справи:
— Перед початком роботи насамперед необхідно взяти благословення у настоятеля, заручитися молитвою черниць, та й самій молитися, особливо тому святому, який буде зображений на іконі. Роботи пишуться навіки, передаються із покоління в покоління, отже, основа повинна бути міцною.
Згідно з давніми традиціями, найкраща порода дерева для іконописної дошки — липа. Вона м’яка, добре просушується. Спочатку наносять якісний ґрунт, потім — список (малюнок), далі дошку вкривають сухозліткою та ін. Благородний метал свідчить про вічність, адже золото із часом не темніє, не підлягає ерозії.
У роботі використовуються натуральні мінерали, як-от малахіт, азурит тощо. Їх треба розтирати у ступці. Фарби незвичайні, вони розчиняються в емульсії, що складається з білого сухого вина (консервант) та яєчного жовтка. Це дає міцність, що перевершує в’язкість цементу.
До монастиря звертається багато замовників. Люди прагнуть мати сімейні ікони, на яких у центрі зображено Божу Матір, а поряд — святих покровителів цієї родини. Останнім часом користуються попитом мірні ікони — розмір дошки дорівнює зросту новонародженої дитини, із зображенням святого, на честь якого названо немовля.
Хоча зараз час комп’ютерних технологій і завжди легко скопіювати будь-яку ікону, але вона відрізнятиметься від образа, написаного із молитвою. Отже, потреба в іконописцях є, монастир робить добру справу, готуючи справжніх майстрів канонічного іконопису.
Тамара Зозуленко

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.