phoca_thumb_l_img_8644

«Ідіть і навчіть»… Школам потрібні православні педагоги

Шляхом просвіти

В актовому залі Києво-Печерської Лаври зібралися представники різних єпархій України (серед них Кримської та Луганської). Модератором семінару був голова Синодального інформаційного відділу, голова Учбового комітету при Священному Синоді УПЦ єпископ Ірпінський Климент. У своєму виступі владика підкреслив важливий момент: викладачі відповідають перед Богом за те, що вони сіють у людських душах.

Однак у нинішніх умовах займатися духовним вихованням — завдання дуже непросте. З року в рік доводиться оббивати пороги міністерства освіти, щоб у школах викладали християнську етику. Своїми переживаннями на цю тему поділився голова Всеукраїнського православного товариства протоієрей Анатолій Затовський. За його словами, священнослужителям і вчителям довелося докласти чимало зусиль для викорінення такого згубного для душі предмета, як валеологія (під маскою цієї «науки про здоров’я» школярам підносять секс-освіту, окультизм і медитацію — Ред.). На жаль, як показала практика, сьогодні цей предмет «зайшов» у навчальні заклади під виглядом ОБЖ («Основи безпеки життєдіяльності»). І, судячи з усього, православній громадськості потрібно звертати увагу на такі посібники й активно боротися проти перетворення школи на майданчик недобросовісних експериментів над душами дітей.

Зрозуміло, протистояти духовному невігластву можна лише шляхом духов­ного просвітництва. Важлива роль у цьому процесі відведена «Церковній православній газеті». На думку її головного редактора протоієрея Владислава Софійчука, друкований орган УПЦ залишається затребуваним у читачів, незважаючи на епоху інтернету та електрон­них ЗМІ. «Все-таки приємно брати в руки газету і спокійно її читати. Один священик навіть дякував мені за творчу працю: він розповідав, як віряни вирізають із нашої газети цікаві матеріали й розміщують їх на дошці оголошень біля храму, щоб парафіяни могли ознайомитися з ними, — навів випадок із життя отець Владислав. — Крім того, ми ведемо просвітницьку діяльність. Так, нещодавно наша газета відкрила для своїх читачів дві, як показав час, вельми затребувані рубрики: “Недільна школа” і “Служіння милосердя на парафії”. У першій рубриці ми подаємо методичні розробки уроків для недільної школи на найближчі недільні дні. У другій рубриці наводяться практичні рекомендації як організувати соціальне служіння в храмі». Також отець Владислав запропонував організувати при Вищих Свято-Володимирських богословських курсах дистанційні курси підвищення кваліфікації для педагогів недільних шкіл. Охочі пройти навчання можуть подати заявку на електронну адресу vskiev@mail.ru.

Живе свідчення Істини

Рік, що минає, був вельми складним на нашій духовній ниві. До такого висновку дійшов голова відділу релігійної освіти і катехізації Київської єпархії протоієрей Сергій Бойко.

На його думку, виниклі проблеми пов’язані як із загальними питаннями освіти, так і з тенденцією до зменшення кількості вихованців недільних шкіл: на сьогодні їх загальна кількість у Києві — близько трьох тисяч осіб (660 дорослих і понад 2230 дітей). Незважаючи на труднощі, співробітники відділу займалися активним пошуком викладачів для недільних шкіл, організовували екскурсії в київські храми й монастирі, проводили лекції, а також благодійні ярмарки (зараз планується проведення таких ярмарків на честь дня святого Миколая Чудотворця та збір коштів для постраждалих у зоні АТО).

— Необхідно усвідомити, що головною метою недільної школи є живе свідчення факту Воскресіння Іісуса Христа! Воскресіння Христове — животворний принцип Церкви і головний зміст її віри. Якщо Христос не воскрес, то марна віра ваша (1 Кор. 15: 14), — ці апостольські слова навів у своєму виступі викладач КДА ієрей Павел Рафальський, куратор катехізаторських курсів Бориспільської єпархії в м. Бровари. — Хто бажає нести людям цю істину, повинен, насамперед, пережити зустріч із Богом на особистому досвіді. Тільки тоді він зможе бути щирим свідком і переконливим для слухача. Недільна школа має бути здатна до живого свідчення істини, формувати свідків істини та організаторів свідків істини. Слухачі запалюються вогнем віри проповідника, а за допомогою вивчення його методології самі стають здатні сформувати нові школи. Найголовніше в тому, що все це відбувається силою Святого Духа, як заповідав Сам Господь: ви приймете силу, коли зійде на вас Дух Святий; і будете Мені свідками в Єрусалимі та по всій Іудеї й Самарії та аж до краю землі (Діян. 1: 8).

Далі читайте у друкованому вигляді № 22 (368) листопад 2014 с. 7

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.