ХРЕСТ СТРАЖДАННЯ АПОСТОЛА АНДРІЯ ПЕРВОЗВАННОГО

Останнім місцем, куди прийшов апостол із проповіддю Євангелія і де прийняв мучеництво за Христа, були Патри (на півострові Пелопоннес). У цьому місті Господь через Свого учня явив багато чудес. Православний собор в ім’я апостола Андрія Первозванного в Патрах — найбільший храм у Греції — розташований саме там, де святий спочив, поряд із джерелом, що забило на місці його розп’яття. У соборі зберігаються мощі учня Христового, а також хрест, на якому прийняв мученицьку смерть апостол Андрій.


Архієпископ Керкірський Арсеній (Х ст.), звертаючись із благоговінням до святого апостола Андрія, каже: «Нехай буде благословенне і те древо, до якого тебе прив’язали, бо воно сповнилося благодаті після того, як його торкнулося твоє святе тіло, Андрію».

Так пояснюється факт невимовної радості, що нею спов­нилося боголюбиве населення міста у зв’язку із поверненням у м. Патри мученицького хреста його святого покровителя.

ІСТОРІЯ ХРЕСТАДО 1980 Р.

Природно, що хрест апостола Андрія зберігався в Патрах як дорогоцінна і священна реліквія від самого дня розп’яття святого й до початку періоду панування у Греції Священної Римської імперії (XIII ст.).

У ті похмурі для Православної Церкви часи багато її священних реліквій, серед яких і хрест святого Андрія, з різних причин були перенесені на Захід.

Згідно з архівними даними герцогства Бургундського, хрест перенесли з Ахайї і помістили у монастирі Weaume поблизу Массалії. Звідти близько 1250 р. його доставили у монастир святого Віктора, що розташовувався у тому ж місті, де й перебував до дня свого повернення в Патри.

Під час Французької революції 1789 р. революціонери кинули хрест у вогонь, аби знищити, але один католицький священик, ризикуючи життям, вийняв із полум’я його великі частини.
Врятовані частини апостольського хреста виявили в підземній крипті монастиря святого Віктора в Массалії й поклали у великій ківот, що має форму правильного хреста, частини якого перетинаються перпендикулярно, — він зараз зберігається у старому храмі в ім’я святого Андрія в Патрах.

У Массалії хрест апостола шанували місцеві християни. Але, як зауважив нині покійний колишній митрополит Патрський Никодим, «через роки і покоління до нього зменшився інтерес, і збережені частини хреста вже не вшановувалися постійно, а стали, так би мовити, музейною реліквією».

СМЕРТЬ АПОСТОЛА

Синаксарії (біографи, що складали житія святих для прочитання їх під час позабогослужбових «зібрань віруючих») і гімнографи, а також стародавні й наступні писемні пам’ятки одностайно свідчать, що святий Андрій «спочив» на хресті.

Синаксар за 30 листопада (день пам’яті апостола) повідомляє: «Егеат (проконсул міста Патри), після того як прибив апостола на хресті, умертвив його…».

У книзі, що розповідає про чудеса апостола Андрія, написаній єпископом Туронським Григорієм та перекладеній отцями священної обителі Хрисоподаритисса м. Патри, читаємо: «Після цього блаженний апостол, будучи схоплений проконсулом Егеатом, був кинутий у темницю. Зібралися туди всі, щоб почути слово спасіння, а він, не перестаючи, проповідував день і ніч слово Боже.

За декілька днів його вивели з темниці й, піддавши нещадному бичуванню, повісили на хресті, на якому він перебував живим три дні, не перестаючи благовістити Спасителя Бога. Доти, доки на третій день не віддав дух свій Господу перед скорботним народом, як описується в оповіді про його мученицьку кончину.

Дружина проконсула, Максимілла, прийняла тіло блаженного, поховала його, намастивши пахощами, поклала його у гробницю, де невпинно молила Господа, щоб пом’янув її блаженний апостол».

ФОРМА ХРЕСТА

Вірші Синаксарі дню святого повідомляють: «Апостол Андрій був розіп’ятий головою донизу в тридцятий день місяця листопада». Старі писемні джерела, як-от текст мученика Іполита Римського (II ст.), ясно говорять про те, що апостол був розіп’ятий: «Апостол Андрій був розіп’ятий у Патрах Ахайських…».

Досі існує переконання, що хрест святого апостола Андрія мав форму Х. Ця думка стала настільки переважаючою, що Х-подібний хрест почали іменувати «хрестом апостола Андрія». Коли хрест був принесений у Патри, його помістили у великий ковчег тієї ж Х-подібної форми.

МАТЕРІАЛ, З ЯКОГО ВИГОТОВЛЕНО ХРЕСТ

За переданням, хрест святого апостола Андрія був виготовлений з дерева оливи, яка росте в області Ахайя. Вчені провели спеціальні дослідження, котрі показали, що хрест належить до тієї епохи, в яку був розіп’ятий святий Андрій, і виготовлений з оливи, що виросла в Ахайї.

ПОВЕРНЕННЯІ ПРИБУТТЯ ХРЕСТАВ ПАТРИ

1980 р. у Гальській митрополії служив священик, який походив з м. Патри, нині покійний отець Панагіотіс Сімігіатос. Відвідавши те місце, де зберігалися частини хреста святого апостола Андрія, він доповів нині покійному митрополитові Патрському Никодиму про можливі дії спільно з Римсько-Католицькою Церквою щодо повернення святині в Патри.

Таким чином, після необхідних процедур хрест передали Православній Церкві. 19 січня 1980 р. він з великими почестями був принесений в Патри, де його з благоговінням зустрічали клір, міська влада й тисячі людей, що прийшли вклонитися древу, на якому прийняв мученицьку кончину Первозванний з апостолів.

Нині хрест перебуває у спеціальному кіоті в новому храмі, присвяченому святому апостолу Андрію, в Патрах, позаду того місця, де зберігається чесна глава апостола.

ЧУДЕСА ЗА МОЛИТВАМИ ДО СВЯТОГО АНДРІЯ

Багато віруючих щодня вклоняються хресту Первозванного апостола, просячи про допомогу у вирішенні своїх проблем.

І святий апостол Андрій чує біль їхніх сердець і молиться перед престолом Господнім про дарування їм допомоги:

• Приходячи до хреста апостола, люди, одержимі злими духами, зцілюються, і паломники часто чують цих духів, що виходять із криками: «Нас попалив хрест Андріїв».

• Люди з невиліковними хворобами, приходячи до хреста, одужують. Були випадки, коли навіть онкологічні хворі, яким лікарі давали невтішний прогноз, зрештою повністю одужали.
• Молоді люди, змучені особистими та сімейними проблемами, знайшли їм рішення і зі сльозами на очах невпинно дякують святому Андрію.

• Нещодавно в однієї жінки виявили захворювання крові. Вона була направлена до лікарні м. Патри, де лікарі повідомили, що їй залишилося жити кілька днів. Її чоловік і діти молилися перед хрестом і чесною главою святого Андрія. Попросили і єпископа звершити перед святинями молебень про спасіння хворої. І сталося чудо: жінка, на превеликий подив лікарів та членів своєї сім’ї, вийшла з лікарні здоровою.

• Батьки принесли до хреста святого Андрія свою дитину, яка не ходила, і після щирої молитви дитина підвелася і почала ходити. Це чудо сталося на очах у священиків храму в ім’я святого апостола Андрія.

• Часто від хреста святого Андрія линули пахощі, голов­ним чином у день пам’яті святого апостола та у великі свята Православної Церкви.

Можна ще багато чого розповісти про чудеса, що звершувалися за предстательством святого і завдяки його хресту, але зупинимося й на цьому.

Віримо, що принесення хреста святого апостола Андрія в Росію, Україну і Білорусь є великим благословенням Божим, і що святий своїм заступництвом зміцнює православні та благочестиві народи Русі.

Інформацію надано Патрською митрополією

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.