ХРЕЩЕНИЙ ХРИСТОМ. Святий великомученик Прокопій Кесарійський (день пам’яті — 21 липня за н. ст.)

За часів правління імператора Діоклетіана (284–305), гонителя християн, Єрусалим зазнавав частих набігів з боку арабських племен. Коли проконсул Неаній перебував зі своїми військами у місті, стало відомо про нову агресію. Жителі Єрусалима звернулися до проконсула із проханням захистити їхнє місто від розграбування. Неаній взяв із собою срібний хрест, який таємно зберігав, і з ім’ям Іісуса Христа на вустах рушив назустріч ворогові. У битві араби зазнали нищівної поразки.

На полі бою залишилося лежати близько 6 тис. мертвих тіл їхніх одноплемінників. Водночас жоден римський легіонер не постраждав, навіть не був поранений. Сталося чудо. Воїнів разом із  полководцем з честю зустріли городяни. Коли Неаній повідомив про перемогу своїй матері Феодосії, то у відповідь отримав пропозицію принести подячні жертви ідолам. Він пішов у будинок, де містився родинний жертовник, і, замість того щоб принести жертви, на очах у матері знищив ідолів. Розгнівавшись, Феодосія особисто донесла імператору про непошану її сина до вітчизняних богів. Діоклетіан наказав прокуратору Іудеї на ім’я Іустій провести розслідування.

Для Неанія Єрусалим був рідним містом. Тут він народився, виріс, здобув блискучу для свого часу освіту. Батько праведного, Христофор, був знатним римлянином. Сповідуючи християнство, він не встиг ознайомити сина з основами віри, оскільки помер, коли Неаній був ще зовсім малий. Виховувала хлопчика мати, переконана язичниця. Коли Діоклетіан зійшов на престол, юнака представили імператору, і він став швидко просуватися кар’єрними щаблями. У 303 р. правитель ініціював нову хвилю гонінь на християн.

Неаній був поставлений проконсулом і на чолі кількох легіонів вирушив з каральною експедицією в Олександрію. Дорогою в Єгипет, недалеко від сирійського міста Апамея, Неанію, як колись апостолу Павлу на шляху в Дамаск, явився Сам Спаситель світу. Проконсул почув Голос із неба: «Неанію, і ти йдеш на Мене?». Тоді він запитав: «Хто Ти, Господи?». Цієї миті в небі з’явився величезний сяючий хрест і пролунали слова: «Я — розіп’ятий Іісус, Син Божий. Ти, який бачив Мене, станеш обранцем. Цим ти переможеш усіх ворогів своїх. Нехай буде з тобою мир Мій». Коли явлення закінчилося, серце грізного карателя напов­нилось невимовною духовною радістю. Гонитель Христа тепер став Його вірним послідовником. У місті Скіфополь Неаній замовив одному майстру срібний хрест, подібний до того, який був явлений у видінні. Щойно роботу було закінчено, на хресті самі собою з’явилися три образи з написами єврейською мовою: вгорі — «Еммануїл», а з боків — «Михаїл» та «Гавриїл». Праведник благоговійно припав устами до святині та взяв її з собою до Єрусалима.

Опинившись у палаці прокуратора Іудеї, він в урочистій обстановці отримав указ імператора про шанування ідолів. Прочитавши повне богохульних висловів послання Діоклетіана, Неаній на очах у присутніх розірвав документ. Такі дії були сприйняті як образа імператора, і проконсула взяли під варту. Незабаром його перевели в Кесарію Палестинську, де колись мучився апостол Павел. Після серії допитів і тортур сповідника кинули у сиру темницю. Раптом у камері знесиленого в’язня засяяло світло і явився Сам Господь Іісус Христос. У супроводі святих ангелів Він звершив Хрещення Свого обранця з ім’ям Прокопій. Дуже скоро тортури продовжилися. Непохитність в’язня, який зазнавав нелюдських страждань, сповнила бажанням постраждати за Христа і його варту. Під меч ката пішли й воїни проконсула разом зі своїми трибунами Нікостратом і Антіохом. Також 12 жінок, надихнувшись подвигами Прокопія, прийшли у Кесарійську преторію і добровільно віддали себе на муки за Христа. Ставши свідком того, що відбувається, мати праведника Феодосія розкаялася у своєму вчинку, стала в ряди сповідників і була страчена. Новий правитель області, Флавіан, вирішив не продовжувати тортур і наказав обезголовити Прокопія.

Підготував Андрій Гор

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.