БОЖИЙ ОБРАНЕЦЬ. Преподобний Іларіон Оптинський. (день пам’яті — 1 жовтня за н. ст.)

Коли Родіону виповнилося сім років, мати праведника передрікла йому, що в майбутньому він стане ченцем. Преподобний Іларіон Оптинський (у миру — Родіон Микитович Пономарьов) народився у великодню ніч 1805 р. Дитинство і юність святого пройшли в батьківському домі у Воронезькій губернії. Хлопчик був лагідної вдачі й надавав перевагу не пустотливій компанії однолітків, а тиші батьківського дому, відчуваючи прагнення до чернечого життя.

У 1829 р. батьки праведника переїхали до Саратова. Тоді Родіону було майже 25. Працюючи у батька в майстерні, він знаходив час, щоб навчати трудівників артілі церковному читанню та співу. Святий припиняв пустослів’я, непристойні жарти й водночас завжди перебував у мирному стані духу.

Праведник задумався про вибір місця для майбутнього подвижницького життя. У 1837–1838 рр. він здійснив прощу святими місцями Росії і зупинив свій вибір на Оптиній пустині, яка уславилася традиціями духоносного старецтва. Навесні 1839 р. Родіон прийняв чернечий постриг з ім’ям Іларіон. Наприкінці того ж року визначився і головний послух преподоб­ного: він став келійником святого старця Макарія. Цей послух він ніс 20 років до самої його смерті у 1860 р. Крім виконання основних обов’язків Іларіон працював на городі, в монастирському саду і на пасіці.
Перед смертю преподобний Макарій доручив келійнику своїх духовних чад. А через три роки святий Іларіон став уже духівником всієї братії Оптиної пустині.
Преподобний мав різні духовні дари, зокрема розважливості та прозорливості, що їх без міри виливав на всіх, хто потребував його допомоги й підтримки.

Після семи років несення подвигу старецтва святий Іларіон став втрачати здоров’я. 4 березня 1872 р. преподобний відслужив останню Літургію. 9 березня він прийняв схиму, знову отримавши при постригу ім’я Іларіон.

За чотири тижні до смерті Божий угодник передбачив точний час своєї кончини. Це сталося 1 жовтня (н. ст.) 1873 р. Причастившись Святих Христових Таїн, преподобний мирно відійшов у вічні обителі.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.