БОЛГАРІЯ: БРАТИ НАВІКИ

Базиліка на честь Святої Софії, V ст.,
м. Несебр

Християнство прийшло на болгарську землю задовго до слов’ян. Тоді тут жили римляни і греки, тут пролягав шлях апостола Андрія Первозванного, який хрестив язичників. У цьому благословенному краї православні храми збереглися з часів раннього середньовіччя, хоча болгарам століттями доводилося відстоювати своювіру і свободу.

ІОАНН РИЛЬСЬКИЙ — ПОКРОВИТЕЛЬ БОЛГАРСЬКОГО НАРОДУ

Найбільший та найвідоміший монастир у Болгарії — Рильський. Він розташований на висоті 1500 метрів над рівнем моря на лоні мальовничої природи.

Обитель заснована 946 р. преподобним Іоанном Рильським, якого дуже шанують у Болгарії. Його лик можна бачити на найпоширенішій болгарській монеті — 1 лев.

Ще в юні роки, будучи пастухом, преподобний хотів покинути мирське життя. Згодом він багато років прожив у дуплі дерева та в печері, харчувався тільки травами, міг говорити з тваринами і птахами.

Печера Іоанна Рильського збереглася до наших днів. Вона розташована високо в горах, у лісі, до неї веде кам’яниста доріжка. Паломники завжди намагаються побувати в печері преподобного, хоча зайти через невеликий лаз туди непросто.

Велика заслуга Іоанна Рильського в тому, що він заснував монастир, який став всенародною святинею. Ця обитель своєю красою і нині викликає захоплення у паломників; у нас було таке відчуття, наче ми потрапили в старовинне царство. Саме тут відчувається національний дух болгарського народу.

Паломники в монастирі
преподобного Іоанна Рильського

Століттями монастир користувався великими привілеями, болгарські царі жертвували йому багаті дари. Збереглася грамота царя Іоанна Шишмана 1378 р., за якою монастир отримав право власності на землю, ліси і 40 сіл.

У часи османського ярма обитель була розграбована. Відновлення почалося в XV ст. завдяки допомозі Руської Православної Церкви.

Величезний монастирський комплекс доповнює чотириповерхова будівля, яка вміщує 300 келій, хоча зараз в обителі налічується кілька десятків ченців. Висота кам’яних стін, що оточують монастир, місцями досягає 24 метрів.

У центрі монастиря розташована соборна церква на честь Різдва Богородиці. У ній спочивають нетлінні мощі преподобного Іоанна Рильського, біля яких православні християни моляться про дарування духовного й тілесного здоров’я і по вірі своїй отримують те, що просять. Тут особливо шанують древні святині: ікони «Святий Іоанн Рильський» (XIV ст.) і «Святий Арсеній» (XV ст.).

Шедеврами мистецтва різьб­лення по дереву є архієрейський трон, інкрустований слоновою кісткою, і вхідна брама церкви. Позолочений головний іконостас зроблений з горіхового дерева.

Обитель внесено до списку об’єктів всесвітньої культурної спадщини під егідою ЮНЕСКО.

ШИПКА. «…ЗА ДРУЗІВ СВОЇХ»

Наприкінці XIV ст. Болгарію завоювали турки-османи. Розпочався геноцид християн. Третину населення країни жорстоко винищили. Сотні сіл були розграбовані, зруйновані і спалені.

Кожні п’ять років османи брали данину болгарськими хлопчиками, яких гнали в Туреччину й виховували з них яничарів, що складали елітні частини турецької армії. Саме вони ставали найнещаднішими гонителями свого народу.

Шипкинський меморіальний храм
на честь Різдва Христового

Попри важкі випробування, болгари зберегли Православну віру. У ті роки монастирі були оплотом національних традицій, сховищами старовинних книг і рукописів. Що стосується церков, то завойовники не дозволяли їх будувати вищими за мечеті або мусульманина на коні.
Влітку 1877 р. російська армія вступила на територію Болгарії, щоб звільнити братній народ від рабства. Вирішальні бої відбулися на Шипкинському перевалі, висота якого становить 1326 м над рівнем моря. Тут російські воїни та болгарські ополченці стримували натиск ушестеро переважаючого їх ворога — армію Сулеймана-паші. Перемога далася дорогою ціною — понад 200 тисяч російських воїнів полягли на полі бою. Вдячні болгари на честь цієї перемоги спорудили в країні понад 400 пам’ятників.

У всіх, хто побував на Шипці, викликає захоплення величний храм-пам’ятник на честь Різдва Христового з багатобарвним мозаїчним декором. У ньому на 34 мармурових плитах позолоченими літерами викарбувані імена загиблих на полях битв у Болгарії.

НЕСЕБР: МІСТО-МУЗЕЙ

Це курортне місто, засноване греками у VII ст. до н. е., по праву вважається одним із найдавніших у Європі.

Несебр розташований на скелястому півострові зав­довжки 850 метрів і завширшки 300 метрів. Вузький перешийок зв’язує його з материком. Особливу чарівність надають місту вимощені бруківкою вулички, середньовічні церкви, дерев’яні споруди.

Щороку археологи відкривають на півострові нові сліди давніх культур і цивілізацій.

Якийсь час тут розташовувалася колонія, був жвавий торговельний і культурний центр. У I ст. на півострові карбували мідні, срібні й золоті монети. Свідком тих часів є збережена до наших днів базиліка святої Софії, побудована в V ст. у давньовізантійському стилі.

За всю свою багату історію Несебр неодноразово переходив із рук в руки, стаючи заручником між Константинополем і Болгарським царством. Багаті болгари вважали за честь зводити тут храми, намагаючись їхньою красою та розмірами затьмарити візантійські споруди. У минулі часи тут налічувалося понад 40 церков.

У 1983 р. Несебр включений до списку світової культурної спадщини ЮНЕСКО. Нині тут люблять відпочивати наші співвітчизники, скрізь чутно рідну мову. Паломників наполегливо запрошують у ресторани на український борщ і вареники.

СОБОР В ІМ’Я БЛАГОВІРНОГО КНЯЗЯ ОЛЕКСАНДРА НЕВСЬКОГО — ВІЗИТНА КАРТКА БОЛГАРІЇ

Цей храм височіє в центрі болгарської столиці Софії. Він розрахований на п’ять тисяч осіб і за величиною посідає друге місце на Балканах після собору в ім’я святого Савви у Белграді (Сербія).

Болгари назвали собор храмом віри і спасіння, символом позбавлення народу від 500-річного турецького рабства, пам’ятником царю-визволителю Олександру II і російським воїнам, які полягли за свободу Болгарії.

Собор в ім’я благовірного князя Олександра Невського,
м. Софія

Собор споруджений у класичному неовізантійському стилі, характерному для східних православних храмів. Його будували 45 років і освятили 1924 р. Як говорять самі про себе болгари, нині лише третя частина населення — віруючі православні християни, решта — «застільні», тобто вони святкують Різдво, печуть паски і фарбують яйця на Великдень, та й усе. Тому в недільні та святкові дні у храмах людей небагато. Нечисленні й монастирі, в деяких з них живуть одна-дві черниці, зазвичай, похилого віку. Є обителі, в яких узагалі немає ченців — там паломників зустрічали послушниці.

СУЧАСНІСТЬ

Населення Болгарії становить 7,5 млн осіб. Церква тут відокремлена від держави.
Одна з головних проблем у країні — безробіття. Значна частина молодих і працездатних болгар перебуває на заробітках у Туреччині, Німеччині, Італії, Греції. Соціальна пенсія в Болгарії — усього лише 100 євро.

У той самий час треба відзначити й позитивні моменти: наприклад, чудові мости і хороші дороги із сучасними розв’язками на них. Незважаючи на це, швидкість руху транспорту скрізь обмежена: на трасі — 80–90 кілометрів на годину, у містах — 30–50 кілометрів на годину. Болгари вважають за краще їздити на невеликих автомобілях економ-класу, дорогі іномарки тут рідкість.

Клесурський монастир

У цій країні досить успішно використовують «чисту» енергію: вітряну і сонячну. Всюди працюють вітрогенератори, локальні сонячні батареї та станції.

На болгарській землі повсюдно вирощують олійну троянду для отримання рожевого масла, тут сприятливий клімат для вирощування винограду, на полях ростуть кукурудза й соняшник.
Щодо населення, то болгари — усміхнені, життєрадісні, гостинні люди.

За тиждень перебування у цій країні паломники відвідали 14 монастирів. Особливо значущі з них: Поморійський (VII ст.), Патріарший (1070 р.), Бачковський (1083 р.), Кіліфаревський (1348 р.). Усі вони розташовані далеко від мирської суєти, у мальовничих місцях.

Тамара Зозуленко

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.