БЛАГОДАТНИЙ СТАРЕЦЬ. Преподобний Амвросій Оптинський (день пам’яті — 23 жовтня за н. ст.)

Сенс його служіння можна виразити словами апостола Павла: для немічних був як немічний, щоб придбати немічних. Для всіх я став усім, щоб спасти хоч деяких (1 Кор. 9: 22).  Преподобний Амвросій (у миру — Олександр Михайлович Грєнков) мав надзвичайно живий, спостережливий і проникливий розумом. Незважаючи на всю свою хворобливість і кволість, старець був джерелом невичерпної життєрадісності, а свої настанови робив у такій простій і жартівливій формі, що вони надовго запам’ятовувалися слухачем.

При цьому преподобний міг «наставити» і палицею, а іноді накласти і єпітимію. Амвросій Оптинський не робив жодної різниці серед відвідувачів і міг прийняти простого селянина, а потім професора або сенатора із Санкт-Петербурга. Старця відвідували Соловйов і Достоєвський, Леонтьєв і Толстой. У спілкуванні з людиною праведнику достатньо було зовсім небагато часу, щоб відкрити внут­рішній світ свого співрозмовника, і тоді вже не потрібні були зізнання, старець сам знаходив відповіді на питання, які навіть ще не були озвучені.
Шлях до старчества для Амвросія склався непросто. Праведник був родом із Тамбовського краю. Після закінчення духовного училища вступив до семінарії. Проте наприкінці навчання юнак тяжко захворів. Тривалий час хвороба не відступала, почалися ускладнення. Тоді Олександр дав обітницю Богу, що у разі одужання пострижеться в ченці. З тієї миті він став одужувати…
Після закінчення семінарії Грєнков не продовжив навчання в академії і не прийняв ієрейський сан. Деякий час він навчав дітей в одній поміщицькій сім’ї, а пізніше став учителем Липецького духовного училища. Колеги та студенти дуже любили його за живий і веселий характер, доброту і дотепність. Увесь цей час Олександр пам’ятав про обітницю, але постійно відкладав її виконання. Преподобний не вирізнявся непохитним характером. Будучи вже старцем, він говорив своїм духовним чадам: «Ви повинні слухатися мене з першого слова. Я — людина поступлива. Якщо будете сперечатися зі мною, я можу поступитися, але це не піде вам на користь».
Радісний і завзятий настрій Олександра змінювався сумом, тугою і докорами сумління через невиконану обіцянку. Одного разу, прогулюючись у лісі неподалік Липецька, він прислухався до дзюрчання струмка і ясно почув у звуках води, що ллється, слова: «Хваліть Бога, любіть Бога…». Нарешті, праведник звернувся за духовною порадою до подвижника Іларіона. Той направив юнака до Оптиної, де 1839 р. його ласкаво зустрів старець Лев. Невдовзі Олександр Грєнков прийняв чернечий постриг, а разом із ним і нове ім’я — на честь святителя Амвросія Медіоланського. Потім був висвячений у сан диякона, а пізніше — в ієрейський сан. Після висвячення пройшло зовсім небагато часу, як праведник знову сильно захворів. Наслідки цієї хвороби наклали відбиток на все подальше життя святого. З цього часу він не міг вже служити Літургії та відвідувати довгі монастирські богослужіння.
Один із перших послухів Амвросія проходив у друкарні, де він допомагав старцю Макарію видавати святоотецьку літературу. Але душа святого шукала спілкування з людьми. Згодом він набув слави досвідченого духовного наставника. Понад 30 років, щодня Амвросій ніс подвиг старчества в Оптиній пустині. Останні десять років свого життя він займався створенням нової жіночої обителі в Шамордіно, де були організовані також притулок, школа для дівчаток, будинок престарілих і лікарня.
У 1891 р. сили почали залишати старця. Щоб перевезти Амвросія із Шамордіно до Оптиної, за ним ви­їхав з Калуги архієрей, проте на півдорозі преосвященного застала звістка про смерть старця. Святі останки преподобного Амвросія були поховані в його рідній Оптиній пустині. Сьогодні вони відкриті для поклоніння і знаходяться у Введенському соборі славетного монастиря.
Підготував Андрій Гор

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.