БАГАТІ Й БІДНІ

Пуерто-Рико. З отцем Григорієм
Ці два прикметники постійно не давали мені спокою під час мого відві­дування американського штату Флорида й деяких країн Карибського басейну. Наприклад, багате місто старіючих мільйонерів Нейплс або місто-курорт для зірок російської естради Маямі та бідний Форт-Маєрс; багатющі Багами або Пуерто-Ріко та одна із найзлиденніших країн світу Гаїті.


Крім того, я намагався дати й духовну оцінку країнам, містам, окремим общинам та людям.
У Флориді мене іноді не полишало відчуття, що православні парафії тут занадто комерціалізовані, а парафіяни часто сприймають храм не як місце молитви і звершення таїнств, а як клуб ностальгійних земляків-іммігрантів.

Ця, скажімо так, «духовно бідна» оцінка аж ніяк не стосується общини в ім’я святителя Григорія Богослова (РПЦ) м. Тампa. Духовності тут, перепрошую, з лишком, якщо, звичайно, можна якось визначити її людськими мірками.  Настоятель парафії отець Андрій Ковальов, диякон Михаїл Крісчелло (корінний американець), парафіяни — усі випромінюють суцільну любов!
З отцем Андрієм. Велике Водосвяття
Також автору довелося побувати у м. Форт-Маєрсі, названому на честь американського офіцера А. Ч. Маєрса (XIX ст.). Із цими місцями була пов’язана героїня «Віднесених вітром» Скарлетт. Десь тут «помер у савані від рому» пірат Флінт. У цьому місті працювали автомобіліст Г. Форд, винахідник лампочки Т. Едісон, засновник компанії з виробництва вогнестійких шин Г. Файрстоун. Усі вони жили в сусідстві.
Городяни заснували православну парафію на честь ікони Богородиці «Знамення» Курська-Корінна. Це «мале стадо» із жителів Форт-Маєрса аж ніяк не мале в духовному відношенні.
Сусіднє містечко Кейп Корал (Кораловий Мис) суціль прорізане каналами. Майже всі будинки розташовані поблизу води, біля них — яхти й катери. Так і подорожують: від порога — каналом, далі — Мексиканською затокою.
У м. Маямі є храм в ім’я рівноапостольного князя Володимира (РПЦЗ), очолюваний американцем, отцем Даниїлом Маккензі. З благословення глави РПЦЗ Митрополита Нью-Йоркського і Східно-Американського Іларіона й за безпосередньої участі отця Даниїла була заснована православна місія в Гаїті. Зараз у цій країні діє сім парафій. Гаїтяни масово приймають Православ’я, а ще дякують за створений для них Фонд допомоги, очолюваний батюшкою Даниїлом. Ось деякі відгуки:
У храмі в ім’я рівноапостольного князя Володимира, м. Маямі
«У мене шестеро дітей, і після страшного землетрусу 2010 р. мій будинок був повністю зруйнований. Фонд допоміг нам знайти нове житло» (Марія).
«У мене дев’ятеро дітей, і Фонд допоміг мені дати їм освіту» (Анна).
«У мене шестеро дітей. Завдяки Фонду я змогла відправити їх до школи» (Мішель).
«Тепер я можу годувати й купати моїх дітей. Дякую!» (Катерина).
На парафії в ім’я рівноапостольного князя Володимира чудовий крилас. Трохи голосно співає і не завжди потрап­ляє в унісон хористка Єлисавета. Але їй… два з половиною роки. Нам би всім молитися, як це дитятко Боже.
У цьому ж місті діє парафія в ім’я блаженної Матрони Московської.
Гаїті, Багами, Пуерто-Ріко: в історії цих країн, що тепер різко контрастують між собою, було багато спільного. Відкриті іспанцями. Переходили з рук у руки: від іспанців до англійців чи французів, а від тих — до американців. Потім здобули незалежність.
Хористка Ліза
Усі ці острови були населені індіанцями, яких витіснили білі й привезені африканці-раби. Країни омиваються Атлантичним океаном і Карибським морем. До XVII–XVIII ст. тут господарювали пірати, серед яких найвідомішим був Чорна борода. Чи не тому на прапорі Бaгамів зображений чорний трикутник? До речі, глава розкішних Бaгамських островів — британський монарх.
Тепер самостійна Гаїті — найбідніша з країн обох Америк, страждає від голоду, розрухи, стихій, епідемій, державних переворотів.
Пуерто-Ріко у 2012 р. виявило бажання приєднатися до США.
«Земля Багатого Порту, де народився цей квітучий сад магічної досконалості…
Коли до цієї країни прибув Колумб, він вигукнув із захопленням:
“О! О! О! Ця прекрасна земля, що її я шукав!”.
Пуерто-Ріко — дочка моря і сонця!» (з гімну країни).
Столиця острова названа на честь Хрестителя Господнього Іоанна Предтечі (Сан-Хуан Баптисто). Курйоз: спочатку місто назвали «Пуерто-Pико» («Гарний Порт»), а країну — «Сан-Хуан», але картографи переплутали назви.
Усю країну з півночі на південь, потім зі сходу на захід ми об’їздили за кілька годин. Проїхавши узбережжям Атлантичного океану, а потім через гори та узбережжя Карибського моря, прибули у Сан-Герман, де теж горить вогник Православ’я — у парафії (РПЦЗ), очолюваній отцем Григорієм Джустиніано. Будинок батюшки і храм при ньому стоять у справжніх джунглях. Птахи співають, як у моєму рідному Миколаївському зоопарку. А жаби кокі можуть своїм кваканням оглушити людину. 
Літургія та інші служби правляться тільки іспанською. Парафіяни — іспаномовні пуерторіканці. Сам отець Григорій народився на острові, він нащадок тутешніх індіанців. Був і католиком, і п’ятидесятником, доки Господь не привів до Істини. Його старший син — православний чернець, молодший — готується стати священиком.
Парафіяни православної общини м. Форт-Маєрса
Після недільної Літургії й трапези — традиційна духовна бесіда. Ставили питання і мені. Доводилося перекладати з російської на англійську, потім з англійської на іспанську. Як і у отця Андрія, парафія отця Григорія духовно багата. З благословення глави РПЦЗ, тут створено місіонерський центр в ім’я преподобного Іоанна Ліствичника.
І останні штрихи до Флориди. На самому краю пасма тамтешніх островів розташований Кі Вест (Ключ Заходу), де є невелика православна парафія в ім’я рівноапостольної Ніни. На острові відкрито будинок-музей Ернеста Хемінгуея. У 1935 р. один капітан корабля подарував письменнику кошеня на прізвисько Сніжок, із… шістьма пальцями. А тепер тут мешкають близько 50-ти котів із шістьма пальцями. Коли входиш до будинку «старого Хема», виникає відчуття, що господар ненадовго вийшов. Чому в його спальню набігло стільки сторонніх?
У м. Форт-Маєрсі я іноді замість звичних для нас табличок «Обережно! Злий собака» бачив намальований пістолет з написом «Не заходь — застрелю!». На кладовищі побачив надгробок. На ньому зображені хрест і… маcонський циркуль. Ось така тепер вона, Америка.
А чому не пишеш про духовно бідні парафії, отче Варсонофію? Та щось не хочеться.

Ігумен Варсонофій (Подима),
Флорида, США

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.