АПОСТОЛ ЯПОНІЇ. Святитель Миколай, архієпископ Японський (день пам’яті — 16 лютого за н. ст.)

У 60-ті роки XIX ст. проповідь Євангелія в Японії здавалася майже неймовірною справою. На той момент жителі Країни висхідного сонця сприймали іноземців дуже вороже. Проте знайшлася людина, яка змогла подолати перешкоди і страхи того часу, щоб донести слово Боже і в цей куточок планети.
Архієпископ Японський рівноапостольний Миколай (у миру — Іван Дмитрович Касаткін) народився 1836 р. Перш ніж озброїтися словом Істини і здійснити подвиги, рівні за своїм значенням трудам перших апостолів, праведник пройшов довгий шлях навчання спочатку в Більському духовному училищі, а потім у Смоленській семінарії та Петербурзькій духовній академії. Навчаючись на третьому курсі академії, Іван був пострижений у чернецтво з ім’ям Миколай. Того ж 1860 р., у день пам’яті апостолів Петра і Павла, чернець Миколай був висвячений у сан ієродиякона, а наступного дня — у сан ієромонаха. Місце свого майбутнього служіння праведник обрав сам і був призначений настоятелем консульського храму м. Хакодате в Японії. За словами святителя, «тодішні японці дивилися на іноземців, як на звірів, а на християнство — як на злочинницьку церкву, до якої можуть належати тільки страшенні лиходії і чарівники». Щоб вивчити країну, мову, звичаї та побут японців, знадобилося вісім років. За цей час паства ієромонаха Миколая зросла до 20 японців. У 1869 р. праведник вирушив до Петербурга й доповів Святішому Синоду про стан справ і перші успіхи. Ревний місіонер був зведений у сан архімандрита і поставлений начальником Російської духовної місії, яка була створена спеціально для проповіді Євангелія в Японії. Повернувшись у Хакодате, архімандрит Миколай поклав послух настоятеля парафії на ієромонаха Анатолія, а сам перебрався до столиці Японії — Токіо, де заснував центр Духовної місії і розпочав будівництво собору на честь Воскресіння Христового, школи, а потім і духовного училища, що стало у 1878 р. семінарією.
З 1871 р. у країні почалися переслідування християн, які мали нетривалий характер. Проте діяльність святого принесла свої плоди. До 1878 р. у Японії діяло вже шість училищ, зокрема катехізаторське, семінарське, жіноче. По всій країні існувало безліч православних общин, а християн налічувалося понад чотири тисячі осіб. У 1880 р. архімандрит Миколай прийняв архієрейський сан. У цей час він завершив будівництво собору, активно працював над перекладом богослужбових книг, склав японською мовою православний богословський словник. Російсько-японська війна 1904–1905 рр. стала останнім випробуванням у житті видатного місіонера. До 1911 р., коли апостольському служінню святителя Миколая виповнилося 50 років, християн налічувалося понад 30 тисяч осіб. У 1912 р., на 76-му році життя, архієпископ Миколай мирно відійшов до Господа. У 1970 р. він був причислений до лику святих. Нині мощі рівноапостольного Миколая спочивають на токійському цвинтарі Янака.
Підготував Андрій Гор

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.